Pomiń menu

Krośnieńskie Archiwum Społeczne – aby historia nie została zapomniana

krośnieńskie archiwum społeczne - budujemy relacje

W październiku 2020 roku swoją działalność rozpoczęło Krośnieńskie Archiwum Społeczne, projekt zapoczątkowany przez seniorkę, Krystynę Kogut, i przedstawiciela młodego pokolenia – Damiana „Piórko” Ziembę.

Szybko w działania włączyły się kolejne osoby, działacze społeczni, których umiejętności pozwoliły na rozwój startującego projektu. Swoimi działaniami obejmuje on Osiedle 1000-lecia, jedno z najstarszych osiedli w Krośnie, niewykluczone jednak, że weźmie pod lupę również kolejne obszary miasta.

Krośnieńskie Archiwum Społeczne – aby historia nie została zapomniana

KAS Krosno - seniorzy w akcji - album - wystawa fotografiiZ definicji 'archiwum społeczne’ ma na celu magazynowanie, przechowywanie i udostępnianie zebranych materiałów. Krośnianie jednak podeszli do tematu trochę inaczej. Zebrane archiwalia mają przyczynić się do pogłębiania relacji sąsiedzkich i stworzyć przestrzeń do dyskusji. Krośnikarze, jak mówią o sobie działacze, to nie tylko współcześni skrybowie, którzy, już nie gęsim piórem, zapisują historię, aby przekazać ją kolejnym pokoleniom. To przede wszystkim ludzie spragnieni wiedzy, nowych doświadczeń i chętni do rozwoju. Z tego powodu w ramach Krośnieńskiego Archiwum Społecznego organizowane są okołoarchiwalne warsztaty, prowadzone przez specjalnie zaproszonych gości.

Warsztaty z historii mówionej, archiwistyki i storytellingu

Już w listopadzie można było uczestniczyć w cyklu „Krośnikarskie czwartki”, czyli w warsztatach historii mówionej i archiwistyki. Natomiast styczniowe piątki były poświęcone opowieściom i ich zastosowaniu w inicjatywach społecznych. Korzystając z kilku cieplejszych, marcowych dni, Archiwum zaproponowało krośnianom spacer fotograficzny po zaułkach Osiedla 1000-lecia. Teraz, co poniedziałek, w ramach cyklu “Pogadajmy” zainteresowani mogą spotkać się, oczywiście online, z twórcami inicjatywy – zadawać im pytania, podsuwać ciekawe pomysły, czy po prostu trochę lepiej ich poznać. A już pod koniec kwietnia mieszkańcy i przyjezdni będą mogli podziwiać wystawę “Krosno kiedyś, Krosno dziś”, która zawiśnie na ogrodzeniu jednej ze szkół.

krosnienskie archiwum spoleczne - spacer fotograficzny - seniorzy w akcji

Nie można zapomnieć również o cyklicznie pojawiających się filmach ze wspomnieniami krośnian “O tym jak w Krośnie bywało”.

Historia mówiona, choć niedoceniana, jest skarbnicą zarówno emocji, tak ważnych w opowieści, jak i informacji, które niejednokrotnie giną wraz z upływem czasu. Zapisywanie ich w formacie cyfrowym gwarantuje trwałość oraz możliwość powrotu w dogodnym momencie. 

Jak widać, przeszłość miesza się tutaj z teraźniejszością i przyszłością, bo właśnie to ma na celu Krośnieńskie Archiwum Społeczne – łączyć elementy zarówno projektu, jak i zaangażowania społecznego ludzi w każdym wieku, aby stworzyć fundamenty, na których następne inicjatywy będą znacznie łatwiejsze do budowania.

Projekt zostanie zwieńczony Open Space’em, czyli przestrzenią otwartą na dialog, wymianę poglądów i dyskusję nad przyszłością, kolejnymi działaniami czy rozwojem Archiwum. Mieszkańcy, jak i zaproszeni planiści miasta, wypracują mapę potrzeb i tematów, nad którymi trzeba popracować, aby dzielnica była lepiej dostosowana zarówno dla seniorów jak i ludzi młodych.

KAS Krosno - seniorzy w akcji - album - wystawa fotografii 2Krośnieńskie osiedle Tysiąclecia 

Osiedle jest strefą rewitalizowaną, która boryka się z szeregiem społecznych problemów. Stworzony projekt ma zwiększyć zaangażowanie mieszkańców we współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, oraz w budowanie relacji sąsiedzkich, a szczególnie dialogu międzypokoleniowego.

Warto również wspomnieć, że cała inicjatywa nie mogłaby się odbyć bez dwóch bardzo ważnych czynników – ekipy GraTy i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Pomysł zrodził się dzięki uczestnictwu w zeszłorocznej edycji Masz Głos. Rozbudowując go przy tej odsłonie, chcemy stworzyć coworkingową kawiarnie społeczną która jest następstwem KAS.

Ekipa GraTy to początkowo paczka znajomych, aktualnie zgrany team działaczy społecznych. Swoje inicjatywy realizuje nie tylko w Krośnie, ale na terenie całego województwa. Połączyła ich pasja do gier planszowych i niesłabnąca chęć do działania, co razem z finansowaniem przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” pozwoliło na powstanie Krośnieńskiego Archiwum Społecznego.

autorka tekstu: Gabriela Kościelniak 


Chciałbyś/Chciałabyś dołączyć do grupy Krośnikarzy? Być może masz materiały archiwalne, które chciałbyś/chciałabyś przekazać? To proste, wystarczy napisać maila na adres [email protected] lub skontaktować się pod numerem telefonu: 539 225 824.