Pomiń menu

Podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą bez wychodzenia z domu!

Na zdjęciu piesza z osobą na wózku poruszają się środkiem jezdni z powodu niemożliwości przemieszczania się chodnikiem z uwagi na źle zaparkowane samochody.

Chwalimy się! Nasz list z informacją o planowanych działaniach w ramach tegorocznej akcji Masz Głos został wysłany 16 kwietnia do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa -  Dominika Jaśkowca. I już jest pierwszy sukces!

W liście wysłanym w naszym imieniu Fundacja Batorego poinformowała o chęci wykorzystania w naszych działaniach narzędzia, jakim jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Bardzo cieszymy się, że 21 kwietnia na sesji Rady Miasta Krakowa radni przegłosowali projekt uchwały i mieszkańcy Krakowa, jako pierwsi w Polsce, będą mogli podpisać się pod obywatelskim projektem uchwały w sposób elektroniczny, przez profil zaufany!

Elektronicznie pod obywatelskim projektem uchwały

Powstanie specjalna platforma, gdzie będzie można podpisać się w sposób w pełni wiarygodny, ale bez podawania Peselu czy adresu zamieszkania, co zawsze odstrasza wiele osób. Projekt złożony został przez Komisję Dialogu Obywatelskiego, kierowaną przez radnego Artura Buszka. Prace nad nim trwały wiele miesięcy, z ogromnym wsparciem UMK, w szczególności dyrektora Piotra Bukowskiego. Pozdrawiamy „Trzech Ojców Sukcesu” z trzech różnych klubów: Łukasza Wantucha, Łukasza Maślonę i Artura Buszka.

Po co nam ta innowacja?

Zamierzamy to narzędzie partycypacji obywatelskiej wykorzystać w walce o lepszą i bardziej dostępną infrastrukturę pieszą. Już za samo przegłosowanie uchwały należy się nagroda SuperSamorząd, ale nie bądźmy hura optymistami. Przed nami wspólne wypracowanie zmian, które będą miały wpływ na jakość życia mieszkanek i mieszkańców w   starej Nowej Hucie. Zostawiamy Was z cytatem: Kraków jest piękny, straszne jest jednak to, że samochody traktuje się tu priorytetowo. Widzę samochody na chodnikach, deptakach, skwerach. Powinniśmy się ich pozbyć. Najważniejszym sposobem przemieszczania się jest chodzenie. A chodnik jest symbolem demokracji. Tam spotykamy się ze sobą”. Są to słowa wypowiedziane dla Telewizji Kraków przez Gila Penalosa, światowej sławy eksperta od planowania przyjaznych miast, z okazji wizyty na Open Eyes Economy Summit w 2017 r.

#walkability #PublicSpace #UrbanPlanning #Cietieforpeople #communitiesChallenge #RoomToMove