Pomiń menu

„Bogurodzica” na nowo

Z Bogurodzicą przez wieki - Wirtualny Chór Chórtowni & Wspólnota WIELOPOKOLENIOWA

Na 611. rocznicę bitwy pod Grunwaldem Wirtualny Chór Chórtowni nagra najstarszą polską pieśń “Bogurodzica”. Wykonanie będzie w nowatorskiej aranżacji, obejmującej różne style w muzyce: od średniowiecza do współczesności.

Wirtualny Chór Chórtowni powstał pod koniec ubiegłego roku. Pierwszym projektem muzycznym Chóru był utwór „Anioł pasterzom mówił – kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków”, przygotowany we współczesnej aranżacji na chór czterogłosowy i orkiestrę smyczkową. Nagrało go 160 osób z przeróżnych środowisk z całej Polski: przesłali swoje nagrania audio i wideo, wykonane głównie telefonami komórkowymi.

„Bogurodzica”  współcześnie

Nowy pomysł Chóru związany jest z 611. rocznicą bitwy pod Grunwaldem. Będzie to specjalnie opracowana aranżacja „Bogurodzicy”, przeprowadzająca oryginalną melodię od średniowiecznego chorału jednogłosowego w chórze męskim przez fragmenty polifoniczne w stylu renesansu i baroku, poprzez romantyzm i modernizm do współczesności. W przebieg melodii zostaną dyskretnie wkomponowane cytaty muzyczne największych arcydzieł z historii muzyki polskiej.

Aranżacją utworu zajmuje się Małgorzata Kalinowska-Przybylska, autorka wspomnianego „Anioła”. To bardzo utalentowana przedstawicielka młodego pokolenia świetnie wykształconych dyrygentów chóralnych. Oprócz opracowania utworu, przygotowała także nuty dla uczestników i nagrała partie wokalne z podkładem metronomu, umożliwiającym synchronizację nagrań. Głosy męskie, a także kilkuminutowe rozśpiewanie nagrał inny młody dyrygent, Łukasz Łoboda.

Jaki klip?

Jeśli chodzi o pomysły na stronę wizualną klipu, koncepcje jeszcze się ścierają. Na razie wiadomo, że obok tradycyjnych już „okienek” z wykonawcami, które zostaną ograniczone do kilkunastu sekund, wizja ma korespondować z fonią: będzie to animacja lub film z udziałem grupy rekonstrukcyjnej, a być może prace współczesnych artystów, które połączą stare czasy z nowymi. Próbkę tych prac można zobaczyć na grafice projektowej – obraz „Bogurodzicy” namalowała artystka mieszkająca obecnie w Norwegii, Dorota Leszczyńska-Danek. Oryginał będzie można kupić podczas aukcji w czasie koncertów w ramach projektu „Sang Over grenser – Śpiewanie bez granic”.

Premiera 15 lipca, czyli dokładnie w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, a organizatorzy śmieją się, że do projektu przyjmą tylko pierwsze 1410 osób.

Po do to robimy

Od roku obserwujemy wpływ pandemii na kulturę – na zespoły chóralne, na kondycję psychiczną ludzi.  Muzycy są pozbawieni możliwości zarobkowania, a pozostali żyją w zawieszeniu, ograniczając kontakty międzyludzkie i borykając się z niepewnością, brakiem sensu i planu. Być może właśnie precyzyjnie przygotowane i zaplanowane zadanie przyniesie satysfakcję. W ten sposób chcemy przeciwdziałać sytuacji i pobudzić ruch chóralny do życia, pokazać, że nie poddajemy się i walczymy – o własne zdrowie psychiczne, integralność naszych osobowości i przetrwanie kultury.

Ty też możesz pomóc

Bardzo zależy nam na dobrej promocji gotowego nagrania. Zapraszamy zatem do kontaktu organizacje i media, dla których ten temat jest ciekawy – być może wspólnie uda nam się wytworzyć potrzebną synergię. Projekt będzie współfinansowany przez niewielką opłatę wpisową od każdego uczestnika. Obawiamy się jednak, że opłaty wpisowe mogą nie pokryć wszystkich kosztów, dlatego proponujemy Darczyńcom wsparcie projektu w zamian za podziękowania na napisach końcowych filmu. Stawki osób i firm, których zaangażowania potrzebujemy do zrealizowania działania, wahają się od 80 do 200zł/h – darowizny można wpłacać na konto Fundacji CHÓRTOWNIA w BNP Paribas Bank Polska S.A, nr konta 72 2030 0045 1110 0000 0384 6120 (Fundacja Chórtownia, ul. Łużycka 6/9, 44-100 Gliwice, KRS 0000507967)

O Chórtowni

Chórtownia to fundacja wspierająca działalność chóralną. Naszym celem jest m.in. promocja śpiewu chóralnego, upowszechnianie działalności chórów amatorskich i integracja tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizujemy m.in. przez prowadzenie portalu chortownia.org, w którym jest już ponad 1000 chórów oraz około 7,5 tysiąca użytkowników związanych z chóralistyką. Oprócz działalności internetowej inicjujemy różne projekty, np. #calapolskaspiewawdomu – dyrygenci chóralni z całej Polski przygotowali materiały edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę ponad 50 polskich utworów ludowych i popularnych na 3 głosy w formie filmów dostępnych na YT* „Treasures of Music: Armenia” i „Sound of Europe” – dwa projekty płytowe z udziałem chórów z Polski, Ukrainy, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Bułgarii, Węgier i Niemiec z repertuarem narodowym z wymienionych krajów. Więcej: sprawozdanie z działalności za 2020 rok.

Skoro do tej pory udało nam się stworzyć wspólnie coś wyjątkowego, mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem! Z serdecznymi pozdrowieniami,

Bogusław Kamiński z Wspólnoty WIELOPOKOLENIOWEJ, partnera akcji  „Z Bogurodzicą przez wieki”