Pomiń menu

Ekonomia obwarzanka na warsztatach

Ekonomia obwarzanka na warsztatach

Ekonomia Obwarzanka to bardzo interesująca metoda planowania i współdziałania, według której każdy ma głos! Oczywistym więc jest, że Warsztaty Dzielnicowe Ekonomii Obwarzanka realizujemy w ramach akcji Masz Głos!

Najpierw terminologia

Ekonomia Obwarzanka to koncepcja modelu ekonomicznego stworzona przez brytyjską ekonomistkę Kate Raworth. Obwarzanek ilustruje strategię myślenia o rozwiązaniu ekologicznych i społeczno-gospodarczych wyzwań naszych czasów w sposób spójny i zrównoważony. Kate Raworth przedstawiła tę koncepcję w książce Donut Economics: Seven Ways to Think Like a 21st-Century Economist, która stała się światowym bestselerem i książką roku 2019. W języku polskim Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku nie została jeszcze wydana

Action Lab

Dla WSPÓLNOTY WIELOPOKOLENIOWEJ nie stanowi to jednak ograniczenia, aby zorganizować Dzielnicowe Warsztaty Action Lab. Będą one oparte właśnie na koncepcji Ekonomii Obwarzanka, która zakłada, że rozwój musi mieć dwie granice: pierścień zewnętrzny (limit ekologiczny) i pierścień wewnętrzny (fundament społeczny). I może tu chodzić zarówno o rozwój świata, jak i rozwój regionu, miasta czy dzielnicy. Podczas Dzielnicowych Warsztatów Ekonomii Obwarzanka zajmiemy się rozwojem naszych Dzielnic. W Zabrzu – Dzielnicą Józefa, w Gliwicach – Dzielnicą Łabędy, a w Rudzie Śląskiej – Jedynką.

Dołącz do nas

Jeśli kogoś zainteresował temat, zapraszamy do kontaktu: [email protected] i do śledzenia nas na Facebooku.