Pomiń menu

Pół roku na Bora nie tylko dla pszczół

Pół roku na Bora nie tylko dla pszczół

Sezon urlopowy przed nami, ale zanim spakujemy walizki wypada podzielić się efektami półrocznej pracy na Bora w tej edycji Masz Głos. Sukcesy cieszą, nawet te malutkie, a porażki uczą nas nowych rzeczy. Będzie o jednych i drugich.

Budżet Obywatelski 2022

Nasz wniosek „Gorzów dla pszczół”, inspirowany weteranami maszgłosowymi, czyli Fundacją Pszczoła, dostał gwarancję realizacji w kolejnym roku. Będziemy cyklicznie rozdawać sadzonki roślin miododajnych, promować podróże komunikacją miejską i tworzyć mapy przemieszczania się roślin. Formuła sieciowania, czyli łączenia w pakiety wniosków w Gorzowie, sprzyja zawieraniu sojuszy i merytorycznej dyskusji na spotkaniach. Nasz drugi wniosek, dotyczący bezpieczeństwa pieszych w rejonie nowego osiedlowego boiska, też trafił do dobrej sieci i będzie wspierany przez maszgłosowców. Wyniki podamy po zakończeniu wrześniowego głosowania.

Mała retencja i trawniki

Wielu sąsiadom marzy się wciąż piękny i równy trawnik. W ramach eksperymentu ogrodziliśmy kawałek placu zabaw, przedszkolaki wyrównały teren i na żyznej ziemi posadziliśmy trawę – bez możliwości podlewania. Efekt, czyli spieczona i wysuszona ziemia oraz zgroza w komentarzach na FB, był łatwy do przewidzenia, ale podziałał pobudzająco na wielu sąsiadów. W kolejnym roku będziemy więc organizować minizbiorniki retencyjne, tak aby w porozumieniu z naszymi sąsiadami z garaży (właściciele rynien) oraz działkowcami (zainteresowani wodą) skorzystać z deszczówki.

Siła i mądrość natury

Minione miesiące pokazały nam, jak bardzo potrafi zaskakiwać natura. Najpierw spisaliśmy już na straty rozchodniki rozdeptane przez mniej życzliwych sąsiadów, a one i tak odżyły, będą dalej cieszyć oczy i pszczoły.

Zakwitły też rośliny podarowane przez naszych przyjaciół, a dla tych małych i tych większych ogrodników przegotowaliśmy kącik do pielęgnacji roślin. Większość nasadzeń z nowych darów przetrwała największe upały.

Inicjatywa lokalna 2021 – tym razem skutecznie

Przejście krok po kroku inicjatywy lokalnej, o czym pisaliśmy poprzednio, pozwoliło nam stworzyć kolejny wniosek – także dla pszczół.  Przeszedł wszystkie wymogi formalne i obecnie przygotowujemy tą akcję z Wydziałem Ochrony Środowiska na Wielki Dzień Pszczoły – 8.8 Wydarzenie będzie na stronie FB. Na razie mamy szkice i pracujemy nad umową oraz szczegółami technicznymi. Będzie to też nasze pilotażowe sprawdzenie przed większym projektem w 2022 („Gorzów dla pszczół”).

Małe rzeczy dla większej estetyki

Niewielka wspólnota na granicy większych graczy ma ograniczone moce sprawcze i fundusze. Można prosić sąsiadów i czasem udaje się poprawić elementy graniczne. Mała to rzecz, ale cieszy. I za to sąsiadom dziękujemy.

Środki z mikrograntu MaszGłos posłużą nam m.in. do nowych nasadzeń na trasie spacerów sąsiadów z psami. Może  rozchodniki okażą się odporniejsze? Na efekty trzeba będzie poczekać do jesieni, a w tzw. międzyczasie rozmawiamy. A to już jest coś.

Odzyskaliśmy też dla zieleni kolejny kawałek okolicy. Stara opona stała się kwietnikiem, miniłąka porosła nieużytki, a reneta landsberska (wszak Gorzów to przedwojenny Landsberg) rośnie zdrowo. I nawet jeśli zajmuje jedno dzikie miejsce parkingowe, to chyba było warto.

I tylko Bora żal…

Chcieliśmy w tym roku pójść w wielki format murali i korzystając z grantów Ministerstwa Obrony uwiecznić na naszej elewacji patrona ulicy w klimacie zieleni. Diagnoza lokalna i ankieta sąsiedzka były zachęcające. Niestety w czasie wymaganym ramami konkursu nie było możliwe uchwalenie stosownej uchwały wspólnoty, a to nas formalnie zablokowało. Pozostała wizualizacja i chęć dokończenie prac w kolejnym roku.