Pomiń menu

Wspólnie dla dostępności

Wspólnie dla dostępności

Zastanawiasz się co zrobić, aby nie musieć przeciskać się między samochodami, gdy idziesz chodnikiem? Sposobów na podjęcie interwencji jest kilka: pismo do urzędu, akcja społeczna, piesza masa krytyczna z udziałem rodziców z dziećmi, seniorów, osób na wózkach. Każda z tych aktywności wymaga sporego wysiłku i cierpliwości.

Rok temu, po sukcesach chodnikowych na osiedlu Centrum D, zwróciliśmy uwagę urzędnikom na fatalne warunki dla pieszych przy dwóch przejściach przy al. Przyjaźni na wysokości os. Centrum C7. Chodnik był podwójnie zastawiony samochodami, zasłaniającymi pieszych chcących przejść na drugą stronę, podobnie pola uwagi nikt z parkujących nie traktował ich poważnie. Dyskomfort i brak należytego bezpieczeństwa zgłosiliśmy do Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Prace projektowe trwały niemal rok, a od kilku dni są montowane słupki zabezpieczające przed ekspansywnym parkowaniem.

Dostępność standardem

W tym tygodniu na sesji Rady Miasta Krakowa radni poparli projekt uchwały wdrożenia przez miasto Kraków właściwych standardów, uwzględniających specjalne potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Pomysłodawcami uchwały są radni: Alicja Szczepańska i Artur Buszek. Wierzymy, że sporządzenie miejskich standardów dostępności przyspieszy szereg prac w przestrzeni publicznej, w tym na chodnikach, przy przejściach, przy obiektach użyteczności publicznej, w parkach. Jak mówi Gil Penalosa, jeśli zaprojektujemy miasto dla ośmiolatka i osiemdziesięciolatka, to zaprojektujemy je dla wszystkich. I o to nam właśnie chodzi!

Fot. M. Szymczyk-Karnasiewicz i z profilu radnej Alicji Szczepańskiej