Pomiń menu

Inwentaryzacja miejskich drzew

Inwentaryzacja miejskich drzew

Projekt Obywatelski "Radomskie Drzewa" ma na celu zinwentaryzowanie drzew w mieście. Opiera się na pracy przede wszystkim wolontariuszy i specjalistów, którzy sprawują społeczną opiekę merytoryczną.

W ramach inwentaryzacji radomskiego drzewostanu liczymy, mierzymy i sprawdzamy kondycję drzew. Informacje wraz ze zdjęciem drzewa trafiają do bazy danych i są udostępniane na stronie internetowej.  Od początku kładliśmy nacisk na łatwe i szybkie wprowadzanie drzew do bazy, aby ułatwić pracę wolontariuszy. Nasi programiści zadbali więc o dedykowane serwery, budowę specjalnej bazy danych, wykonanie części administracyjnej dla wolontariuszy i stronę internetową widoczną dla wszystkich zainteresowanych.

Razem przy drzewach

Inwentaryzacja drzew ma również niebagatelny walor edukacyjny. Zaangażowani wolontariusze mogą poznawać nowe gatunki, oceniać kondycję drzewostanu, choroby drzew i śledzić stopnie ich wzrostu. Ta praca niesłychanie integruje i rozwija aktywność obywatelską, łącząc pokoleniowo społeczność lokalną. Wszelkie czynności odbywają się na świeżym powietrzu, podczas specjalnej „wyprawy inwentaryzacyjnej” lub spacerów, co jest zdrową alternatywę spędzania wolnego czasu – szczególnie w dobie pandemii.

Boom na aplikację

Czas pokazał, że istnieje duże zainteresowanie naszą aplikacją, dlatego zmieniliśmy nazwę projektu na „Polskie drzewa”. Chcemy zaprezentować zinwentaryzowane drzewa w polskich miastach na ogólnopolskiej mapie umieszczonej w domenie drzewa-polska.pl. Aplikacja jest udostępniana i uruchamiana całkowicie bezpłatnie na udostępnionym przez Partnera serwerze i w jego domenie (drzewa.miasto.pl).

Oprócz inwentaryzacji drzew

Poza sezonem wegetacyjnym pracujemy nad „Leksykonem Drzew”, w którym chcemy zaprezentować gatunki drzew występujących w Polsce; przedstawimy w nim też proste metody rozpoznawania drzew.

Niejako przy okazji projektu wdrażamy inicjatywę powstania miejskich „Skwerów Edukacyjnych” z nowymi nasadzeniami drzew rodzimych. Pierwszy skwer powstanie w Radomiu na terenie Parku Ustronie.

Kontakt i informacje dodatkowe: 798 900 563, [email protected]