Nasza aktywność w 2021

 • dla ułatwienia mieszkańcom osiedla zorganizowaliśmy punkt głosowania dla projektów do Budżet Obywatelski w Toruniu. Cieszymy się, że jest zainteresowanie.
 • spotkanie członkiń/członków wszystkich Rad Okręgów w Toruniu, którym dziękujemy za cenna wymianę doświadczeń.
 • 19.06. zorganizowaliśmy pierwszy osiedlowy koncert na Podgórzu;

 • zainicjowaliśmy stworzenie pierwszego w lewobrzeżnej dzielnicy muralu społecznego. To nasza kolejna akcja aktywizacyjna,  „by za pomocą własnych sił i środków, pozbyć się szpetoty pobazgranych murów”. Dziękujemy wszystkim którzy nam pomogli w tej wielkiej, wspaniałej inicjatywie. A tu nasza duma okiem drona,;

 • 1.06. miło nam było poinformować o liczbach: 1464 użytkowników polubiło nasz Fanpage, 1700 użytkowników obserwuje nas. Serdecznie dziękujemy, że zaszczycacie nas swoją obecnością. Sprawiacie nam ogromną radość i dodajecie motywację do działania. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie, czasami za cierpliwość, ale zawsze za polubienia i obserwowanie;

 • 16.07. żegnaliśmy Kolegę. Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość, że opuścił nas Zygmunt Łojek. Dowiedzieliśmy się, że przegrał z chorobą, z którą tak dzielnie walczył od ponad roku. Znający Zygmunta wiedzieli, że oprócz pasji żeglarstwa miał serce lokalnego społecznika. Planował kandydować do tak bardzo potrzebnej Rady Okręgu. Wziął na siebie nasze działania w akcji „Masz Głos”, za które otrzymaliśmy wyróżnienie. Od 3 lat był czynnym i działającym kolegą, na którym zawsze można było polegać. Brał udział we wszystkich spotkaniach, pomagał, podpowiadał, czasami skrytykował, doradził, zawsze można było na Niego liczyć….no, może za małym wyjątkiem, kiedy to w czasie „epidemicznej izolacji” chcieliśmy nagrać kilkusekundowe filmiki, Zygmunt „nawalił”, bo czekał na możliwość nagrania przy swym umiłowanym sterze, pogoda wtedy nie sprzyjała. Pomysł jednak nie upadł, bo ….zaczęliśmy spotkania „na żywo”. Z zadowoleniem przyjął propozycję przeprowadzenia rozmowy z działaczami na temat planowanej kaskadyzacji Wisły. On, żeglarz, przygotował się do spotkania bardzo sumiennie i czuł się swobodnie. Zygmunt miał marzenie, by w naszym mieście powstało Muzeum Hanzy. Przekonał nas i poszukiwaliśmy osoby mające wiedzę i kompetencje w planowanym projekcie, potem w planach mieliśmy już gotowy przedstawić władzom miasta. Już tego nie zrobimy, bo bez Zygmunta, to nie to samo. Może ktoś, kiedyś pokusi się o zrealizowanie Jego marzenia….może….szerokie, jak Jego umiłowane rzeki i morze;
Może być czarno-białym zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „TO” Żegnaj KOLEGO
 • 27.07. zorganizowaliśmy spotkanie z sędziami;
 • zaangażowaliśmy się w politykę informacyjną dotyczącą powołania Rad Okręgów – jednostek pomocniczych Gminy Miasta Toruń. Kilkoro Członków stowarzyszenia, oprócz aktywnych działań, złożyło także kandydatury do poszczególnych Rad Okręgów. Zorganizowaliśmy debatę na ten temat z udziałem działaczy społecznych oraz przedstawicieli samorządu;
 • dzielimy się swoimi spostrzeżeniami z czasu działań o powołanie (wszystkich trzynastu) Rad Okręgów w Toruniu (obejrzyj tutaj);

 • Obywatelski Toruń zaangażowany w okręgowe wybory (obejrzyj tutaj).
 • Rozmawiamy z osobami niewidomymi. Oni nas nie widzą, ale czy my widzący, zauważamy ich potrzeby?

Nasza aktywność w 2020

 • 3.01. spotkanie Członków i Sympatyków stowarzyszenia Obywatelski Toruń (w ciągu całego roku odbyło się 9 spotkań z zachowaniem warunków bezpieczeństwa, a także online);
 • 11.01. udział w warszawskim „Marszu Tysiąca tóg”;
 • 12.01. kilkoro Członków stowarzyszenia było wolontariuszami WOŚP;
 • 20.01. spotkanie z mieszkańcami (w sumie było 5 spotkań). Na potrzeby mieszkańców osiedla na Podgórzu złożyliśmy dwa projekty do Budżetu Obywatelskiego. Złożyliśmy wnioski do budżetu miasta o zabezpieczenie środków na rok 2021 o zarezerwowanie środków na zagospodarowanie dwóch skwerów na osiedlu, park kieszonkowy, o gazony kwiatowe dla osiedla na Pogórzu, a także monitoring przy bloku przy Żwirki i Wigury 19 w Toruniu;
 • 25.01.wspieraliśmy protest „5 minut krzyku – nie dla wojny na Bliskim Wschodzie”;
 • 27.01. zorganizowaliśmy spotkanie z udziałem przedstawicieli z Ciechanowa „Nowoczesne rozwiązania segregacji śmieci”. Ciechanów (Mazowieckie) jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie na stałe zamontowano bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Dzięki nim można m.in. kontrolować zbiórkę selektywną. Tamtejszy Urząd Miasta chce wyposażyć w podobne rozwiązania kolejne osiedla;
 • 13.02. trwała akcja „Osobowość Roku” Gazety Pomorskiej, gdzie nominowana była nasza koleżanka – Danka Stępkowska;
 • 12.03 pod sądem Okręgowym w Toruniu wspieraliśmy Mariusza Milewskiego;
 • w kwietniu pomagaliśmy i wspieraliśmy akcję szycia maseczek;
 • 17.05. włączyliśmy się w akcję Obywateli RP: „Palenia kart wyborczych nie będzie”. Miało być aktem protestu wobec nieprawidłowych konstytucyjnie wyborów;
 • 4.06. zorganizowaliśmy akcję ze złożeniem kwiatów z okazji 31 rocznicy Pierwszych Wolnych Wyborów;
 • 17.06 wzięliśmy udział w pikiecie „Nie jestem ideologią”;
 • 28.06 i 12,07 odbyły się wybory prezydenckie. Członkowie naszego stowarzyszenia wcześniej wspierali kampanię prezydencką. Zasiadali w Okręgowych Komisjach Wyborczych;
 • 10.07 Bydgoskie Forum Obywatelskie w Inowrocławiu zorganizowało happening, tam także udzieliliśmy wsparcia;
 • 7.08 rozpoczęliśmy cykl rozmów pt. ”Pozytywnie zakręceni”. Przedstawialiśmy w nim osoby, których działania służą zmniejszaniu polaryzacji społecznej i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego;
 • 5-6.09 wzięliśmy udział w dwudniowych Warsztatach „Jak kontrolować organy władzy?” Prowadzone przez Alinę Czyżewską z Sieć Obywatelska – Watchdog Polska;
 • 14.09 wzięliśmy udział w posiedzeniu Rady Okręgu nr 11 w Toruniu, także późniejszych online;
 • 17.09 zorganizowaliśmy spotkanie – „Homofobia, heteronorma – wpływ na jakość życia osób LGBT. Od wykluczenia do akceptacji, które poprowadził dr Kosma Kołodziej;
 • 19.09 w ramach akcji „Sprzątanie Świata” wzięliśmy sprawy w swoje ręce i ….posprzątaliśmy śmieci na Bulwarach Nadwiślańskich;
 • 22.09 na zaproszenie Zielonych wyraziliśmy swoje zdanie, podczas konferencji prasowej: „Toruń – adaptacja miasta do zmian klimatycznych. Rozwój zielonej infrastruktury”;
 • 23.09 byliśmy Solidarni z Kobietami Białorusi;
 • 30.09 rozpoczęliśmy kolejny cykl rozmów „Zapytaj swojego posła”;
 • od 23.10 braliśmy udział we wszystkich protestach w obronie praw kobiet;
 • 13.11 rozpoczęliśmy trzeci cykl rozmów „Poznaj swojego radnego”. Przeprowadzone rozmowy zamieszczone są na fanpage w relacjach na żywo;
 • 14.12 Danka Stępkowska i Ryszard Mosiołek podsumowali cykl spotkań pt. „Zapytaj swojego posła”. Znajdziecie to Państwo w „relacjach na żywo”;
 • poparliśmy protest organizowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – Toruń”;
 • braliśmy udział w konsultacjach organizowanych przez Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji;
 • od początku roku obserwowaliśmy wszystkie sesje Rady Miasta;
 • otrzymaliśmy Wyróżnienie Super Samorząd 2020 akcji Masz Głos;
 • członkini naszego stowarzyszenia została asystentem społecznym posłanki Klaudia Jachira;
 • wszystkie wydarzenia omówiliśmy na dziewięciu wspólnych wspaniałych i owocnych spotkaniach przy kawie, a także on-line, na które zawsze chętnie zapraszamy.