Pomiń menu

Sąsiedzki turniej gier i zabaw podwórkowych na Piaskach

Sąsiedzki turniej gier i zabaw podwórkowych na Piaskach

Na początku października zabetonowane podwórko przy blokowisku na warszawskich Piaskach zamieniło się w wielki, kolorowy plac zabaw! A to wszystko za sprawą Sąsiedzkiego Turnieju Gier i Zabaw Podwórkowych zorganizowanego w ramach akcji Masz Głos przez nieformalną grupę Sąsiedzi z osiedla Piaski.

Była to pierwsza akcja tego typu zorganizowana na tym osiedlu. Miała na celu integrację sąsiedzką i pokazanie, jak można aktywnie i rodzinnie spędzać czas. Podczas turnieju były zabawy, zarówno te z dawnych czasów – stare i nieco zapomniane, jak i zupełnie nowe, charakterystyczne dla naszych czasów. Uczestnicy mogli zagrać m.in. w kapsle, snajpera, klasy, poskakać na skakance i na gumie, pobawić się piłką i z chustą, pokręcić hulahopem, pojeździć na jeździku, pograć w planszówki, porysować, czy wziąć udział w podchodach.  Chętni zbierali pieczątki za udział w grach, które mogli wymienić na drobne upominki. Były konkursy na SuperSnajpera i Mistrza Formuły 1 z nagrodami, a w losowaniu nagród brali też udział uczestnicy podchodów.

Liczba osób, które wzięły udział w imprezie, przerosła oczekiwania organizatorów. Na podstawie kartek z pieczątkami łatwo było obliczyć, że w losowaniu gadżetów wzięło udział 95 dzieci. Biorąc pod uwagę towarzyszących rodziców i osoby, które nie brały udziału w losowaniu, przypuszczamy, że na naszym podwórku tego dnia mogło się pojawić około 250 osób. I to nie wliczając wielu osób, które pomogły przy organizacji i w przebiegu imprezy.

Za zaangażowanie w turniej należą się szczególne podziękowania:

  • Radzie Nadzorczej, Zarządowi (z Prezes Małgorzatą Marcińczak na czele) i pracownikom Spółdzielni Piaski za zgodę na organizację turnieju, pomoc w wydruku i kolportażu plakatów oraz instrukcji gier, materiały biurowe, nagłośnienie, pomoc podczas imprezy (przygotowanie przestrzeni, obsługa punktu informacyjnego i stref gier),
  • Szkole Podstawowej nr 289 w Warszawie (dyrektorce Renacie Kurlanc, nauczycielom i wolontariuszom) za zorganizowanie wielu stref gier i zabaw oraz stoisko ze zdrowymi śniadaniami,
  • Stowarzyszeniu Razem dla Bielan za pomoc w promocji imprezy oraz obsługę stref gier,
  • Urzędowi Dzielnicy Bielany za pomoc w promocji imprezy i dużo fantastycznych gadżetów dla uczestników turnieju (książki, gry memory, miody, kubki, piórniki, maskotki) oraz Burmistrzowi Grzegorzowi Pietruczukowi za wsparcie i obecność na imprezie,
  • Bielańskiej Telewizji Młodych i Zbyszkowi Pawlakowi za pomoc w promocji imprezy oraz zdjęcia i reportaż z turnieju,
    – sąsiadom z Bielan, którzy pomogli w organizacji imprezy,
  • Fundacji Batorego, organizatorowi akcji Masz Głos, za mikrogrant na gadżety i nagrody dla uczestników oraz mobilizację i merytoryczne wsparcie potrzebne do zorganizowania tego przedsięwzięcia.

Mamy zamiar kontynuować organizację Sąsiedzkiego Turnieju Gier i Zabaw Podwórkowych  w przyszłości. Wiemy już, że podobnego typu imprezy chcą zorganizować inne osiedla na warszawskich Bielanach. Powodzenie akcji jest dla nas również motorem do dalszych działań na naszym osiedlu. Wiele osób zaangażowanych w projekt zostało powołanych do nowej Rady Nadzorczej Spółdzielni Piaski C, gdzie ma powstać specjalna komisja do działań kulturalnych i ekologicznych na naszym osiedlu. W planach mamy m.in. bal andrzejkowy dla seniorów, akcje okołoświąteczne, organizację sztabu WOŚP, garażówki i wymiany sąsiedzkie, czy organizację Pikniku Sąsiedzkiego.
Już teraz trzymajcie za nas kciuki!