Pomiń menu

maMY prawo wiedzieć

maMY prawo wiedzieć

Jak przekonać mieszkańców do tego, że mogą być partnerem dialogu z lokalną władzą? Nasza grupa - Lokalni z gminy Suchy Las - zrobiła to za pomocą projektu "maMY prawo wiedzieć".

Projekt zrealizowaliśmy w ramach akcji Masz Głos. Chcieliśmy pokazać mieszkańcom naszej gminy, jakie mają narzędzia wpływu na władzę lokalną, jak mogą brać udział w decyzjach i jak korzystać z dostępu do informacji publicznej. Pomysł zrodził się w ramach projektu cyklu postów edukacyjnych i filmu, jak wyglądałaby nasza gmina bez informacji publicznej.

Uczta jawności

Ważnym elementem „maMY prawo wiedzieć” było spotkanie z Szymonem Osowskim, prawnikiem, prezesem Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska. Była to prawdziwa uczta dla jawności! Podczas spotkania, które transmitowaliśmy na swoim fanpejdżu, mieszkańcy usłyszeli, gdzie szukać informacji publicznych, jak składać wniosek dostępu do informacji publicznej i dlaczego warto korzystać z tego narzędzia. Edukacja obywatelska, umiejętność korzystania z narzędzi wpływu na władzę lokalną, partycypacja społeczna to cele, które realizował nasz projekt.

Wierzymy, że szczególnie w dzisiejszych czasach społeczeństwo obywatelskie i jego możliwości wpływu na lokalne życie, decyzje i władzę samorządową są niezwykle ważne.