Pomiń menu

Obchody 11 listopada

Obchody 11 listopada

Wiemy, że 11 listopada to jedna z ważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia, 103 lata temu, odzyskaliśmy niepodległość po wielu walkach, powstaniach, wojnach i zaborach. Wolność mamy dzięki waleczności przodków.

W tym roku 11 listopada miał dodatkowe znaczenie. Czasy mamy ciężkie, nietypowe. Wszystkie wydarzenia, jakie dzieją się w kraju, na granicy i poza nią pokazują, jak ważna jest troska o to, co ponad 100 lat temu wywalczyliśmy. Dlatego postanowiliśmy uczcić pamięć poległych w naszej miejscowości Fiszewie w gminie Gronowo Elbląskie.

Zebraliśmy się pod pomnikiem upamiętniających powstańców listopadowych, gdzie czuwała już warta złożona z druhów Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Gronowie Elbląskim. Uroczyście został wprowadzony Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Fiszewie, na którym widnieje znaczące zdanie „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Jeden z druhów odczytał Apel Poległych. Dzięki obecności uczniów Zespołu Szkół w Gronowie Elbląskim wraz z dyrektor i jedną z nauczycielek wysłuchaliśmy wierszy i pięknej, krótkiej lekcji historii. Nie mogło się to odbyć bez odśpiewania hymnu państwowego. Dodatkowo złożyliśmy kwiaty, wieńce, zapaliliśmy znicze.

Dodatkowym wydarzeniem, jakie uczciliśmy tego dnia, była 100. rocznica powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Do uczestnictwa w tej akcji zaprosiliśmy druhów i druhny z sąsiednich jednostek. Odwiedzili nas strażacy z OSP Rozgart, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Krzewska, Zwierzna, Żurawca i Braniewa. Byliśmy także my, OSP Gronowo Elbląskie, wraz z naszą drużyną młodzieżową i gospodarze – OSP Fiszewo ze swoimi młodymi druhami

Na nasze zaproszenie odpowiedziało też wiele znakomitych i ważnych dla nas osobistości. Swoją obecnością zaszczycił nas Rzecznik Prasowy Lasów Państwowych – Michał Gzowski, komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej – Łukasz Kochan, prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Elblągu – Ryszard Janusz. Gościliśmy też przewodniczącego Rady Gminy Gronowo Elbląskie – Krzysztofa Dorosza, radną gminy Gronowo Elbląskie – Katarzynę Zajkowską, radnego powiatowego gminy Gronowo Elbląskie – Roberta Bielińskiego, wójta gminy Markusy – Dorotę Wasik. Nie zabrakło włodarza naszej gminy – wójta Marcina Ślęzaka z pracownikami Urzędu Gminy i kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Gronowo Elbląskie – Małgorzaty Józefowicz. Wspólnie zasadziliśmy dąb poświęcony przez św. Jana Pawła II, po czym w ramach akcji #100drzew na 100 lat Związku OSP RP zasadziliśmy 100 dębów.

Na koniec na uczestników czekała ciepła grochówka, ognisko i ciasto, a to wszystko przygotowane przez sołectwo Fiszewo. O 12:00 w ramach inicjatywy Niepodległa dla hymnu kolejny raz odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego. Było do bardzo podniosłe i ważne wydarzenie. Obchody 11 listopada zakończyliśmy wręczeniem pamiątkowych certyfikatów uczestnictwa w akcji #100drzew na 100 lat Związku OSP RP i podziękowań.

Całość obchodów bardzo pozytywnie nas zaskoczyła i zmotywowała do kolejnych działań. Dziękujemy, że mogliśmy zorganizować takie wydarzenia, być razem, wspólnie tworzyć wspomnienia i historię dla tych, którzy będą po nas. Dziękujemy wszystkim obecnym tego dnia z nami – za współpracę, pomoc i wiele dobrych słów.