Pomiń menu

Sukces #MAMYmająGŁOS!

Sukces #MAMYmająGŁOS!

Projekt "#MAMYmająGŁOS" będzie finansowany w gminie Łapy w ramach trzeciej już edycji Budżetu Obywatelskiego. Pracowało nad nim kilka organizacji.

Zwycięski projekt to wspólny sukces: Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach”, Wiejskiego Domu Kultury w Łapach- Szołajdach, strażaków z OSP Łapy Dębowina. Projekt odpowiada na potrzeby mieszkańców sąsiadujących ze sobą sołectw: Łap Dębowiny i Łap Szołajd i jest jednym z zakwalifikowanych do realizacji.

W przyszłym roku na placu za strażnicą OSP powstanie nowy budynek warsztatowo-magazynowy, gdzie pod wspólnym dachem zadzieje się wiele dobrego. To będzie kolebka pasji, ciekawych inicjatyw skierowanych do mieszkańców, a jednocześnie miejsce, które ułatwi lokalnym organizacjom codzienne funkcjonowanie.

„Każdy oddany głos mieszkańca naszej gminy był na wagę złota! Dziękujemy z całego serducha!” Cieszy też, że z roku na rok jest coraz więcej wolontariuszy, którzy angażują się w gromadzenie głosów oddawanych na projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego. Są to całe rodziny, grupy koleżeńskie, ale i pojedyncze osoby, którym zależy na rozwoju miejscowej społeczności. „Nie sposób wymienić wszystkich, a z obawy o pominięcie kogoś, nie będziemy nawet próbować. Po stokroć dziękujemy! Jesteście wielcy!!!”

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego to dla Koła kolejna lekcja mobilizacji i współpracy. A popularność budżetu rośnie, wzrasta również konkurencja wśród zgłaszanych projektów. Pomysły zadań są coraz ciekawsze i dotyczą szerszych grup mieszkańców. „Tym bardziej cieszymy się, że zdołaliśmy ponownie, przeforsować nasz wspólny pomysł. To dowód, że to, co robimy, jest potrzebne i pozytywnie odbieracie nasze starania”, mówią członkinie Koła. Nie bez znaczenia jest fakt, że od kilku miesięcy bierzemy udział w akcji Masz Głos. To pozwoliło nam bardziej świadomie przygotować się do udziału w tym demokratycznym procesie podejmowania decyzji, kiedy to mieszkańcy gminy sami decydują o tym, w jaki sposób wydawać część środków z jej budżetu. Dziękujemy burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu za zainicjowanie idei budżetu obywatelskiego w naszej gminie, a Radnym Rady Miejskiej za zwiększenie do 100 tys. zł kwot przeznaczonych na realizację pojedynczych pomysłów.”

„Po wielu godzinach szkoleń w ramach akcji Masz Głos  i wysłuchaniu doświadczeń społeczników rozsianych po całej Polsce, jeszcze bardziej doceniliśmy fakt, że budżet obywatelski funkcjonuje w naszej gminie. Jest on potwierdzeniem, że nie bez znaczenia dla władzy są priorytety zwykłych mieszkańców w wydawaniu publicznych pieniędzy, że słyszalny jest głos delegatów reprezentujących lokalne społeczności. Nie możemy doczekać się realizacji zadania i liczymy na dalszą owocną współpracę ze strony Urzędu.”

Gratulacje należą się też inicjatorom pozostałych zadań przeznaczonych do realizacji. To była wartościowa i uczciwa konkurencja. „Już teraz mamy pewność, że wdrożenie wszystkich pomysłów, przełoży się bezpośrednio na jakość życia mieszkańców i atrakcyjność naszej gminy: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Świętego Jana Pawła II, Sołectwo Łapy Korczaki, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach, OSP w Płonce Kościelnej, Sołectwo Uhowo, Sołectwo Roszki Wodźki.Tym, którym się w nie udało, obiecujemy kibicować w kolejnej edycji. Jeszcze raz dziękujemy!”