Pomiń menu

Placówka szkolno-wychowawcza

Placówka szkolno-wychowawcza

W Opolu – mieście wojewódzkim – nie ma żadnej szkoły wyspecjalizowanej w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Jednej z mam odmówiono przyjęcia dziecka w trzynastu kolejnych szkołach w mieście.

Grupa rodziców stara się więc o utworzenie placówki wychowawczo-edukacyjnej. Idzie ciężko – prezydent Arkadiusz Wiśniewski nie odpowiedział na list otwarty, ani na żadne z zaproszeń na spotkania. Matki zaczęły spotykać się ze wszystkimi, którzy potencjalnie mogą pomóc, m.in. z Aleksandrem Iszczukiem, naczelnikiem Wydziału Oświaty, wiceprezydentem Maciejem Wujcem, który parokrotnie obiecywał utworzenie zespołu do pracy nad założeniami przyszłej placówki edukacyjnej. Do powołania takiego zespołu nigdy nie doszło. Radni odrzucili też poprawkę do budżetu miasta na 2023 rok uwzględniającą utworzenie w Opolu ośrodka.

„Te dzieciaki mają prawo do porządnej, odpowiednio przystosowanej do ich potrzeb nauki. A ich rodzice i opiekunowie zasługują na wsparcie w wychowaniu i zapewnieniu wszystkich potrzeb”, mówi Anna Dzieduszycka, aktorka, która zagrała główną rolę w filmie o osobach z niepełnosprawnościami – „Sukienka”.

Grupa rodziców z Opola jest finalistą nagrody Super Głos za działania na rzecz utworzenia placówki szkolono-wychowawczej w Opolu.