Pomiń menu

Zielone Standardy

Zielone Standardy

„Ilość odpadów, które powstawały na imprezach w naszej gminie, była uderzająca, zwłaszcza że na każdym kroku staraliśmy się nie śmiecić, żyć proekologicznie. Mniej więcej w tym samym czasie Urząd Miasta Poznania wydał zalecenia dla trzeciego sektora, jak organizować wydarzenia realizowane za pieniądze z budżetu miasta z troską o środowisko naturalne. I wtedy, za namową jednego z mieszkańców, zaczęliśmy działać. Skoro dbamy o naszą okolicę, namówmy firmy, organizacje społeczne i Gminę, aby robiła to samo!”, mówi Joanna Nawrocka-Rohanka. Tak Fundacja Leśne Dziki zaczęła pracować nad Zielonymi Standardami.

Standardy konsultowała z całą społecznością Czerwonaka, a od roku wdrażają je różne instytucje i organizacje lokalne. Rada Działalności Pożytku Publicznego podaje na swoich wydarzeniach wodę pitną w termosach, kubki do kawy przygotowuje w liczbie uczestników, a w ramach przekąski serwuje owoce i warzywa, aby uniknąć zafoliowanych ciastek. Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej „Akwen” zlikwidowało jednorazowe plastikowe worki na buty na basenie i wprowadziło ekologiczną torbę rozdawaną przy pierwszym zakupie karnetu.

Fundacja Leśne Dziki i władze gminy Czerwonak są finalistami nagrody Super Samorząd za za wdrażanie Zielonych Standardów w gminie.