Pomiń menu

Comber babski w Kluczborku

Comber babski w Kluczborku

Biesiada „comber babski” w Kluczborku to już historia lokalna, to już lokalna tradycja. A to za sprawą Stowarzyszenia Regionu Kluczborskiego „Kobietom – Mammograf” i wyrozumiałej wspierającej władzy samorządowej.

Jak to z combrem było

  • I Comber babski w Kluczborku zorganizowaliśmy w 2005 roku. Promowaliśmy wtedy społeczną zbiórkę funduszy na zakup mammografu dla kluczborskich kobiet oraz profilaktykę chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi;
  • XIII comber w lutym 2020 roku, tuż przed wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią;
  • po trzech latach przerwy z ogromną radością zorganizowaliśmy 14. spotkanie.

Nasz (sic!) comber babski cudownie nawiązuje do śląskiej tradycji ludowej, a po tylu latach ma już swój/nasz charakter (nasze określenie: Comber B@bski). Z tradycją ludowej zabawy połączyliśmy elementy NASZE związane z akcją Masz Głos, czyli biesiada w Kawiarence Obywatelskiej. (Burmistrz Kluczborka na czas zabawy przekazał nam symboliczny klucz do sali konferencyjnej urzędu).

Gościliśmy starostę kluczborskiego, burmistrz Kluczborka oraz 120 Kluczborczan.

Podczas dworowania: promowaliśmy lokalne talenty, odkurzaliśmy opolskie piosenki, promowaliśmy zdrowy styl życia, namówiliśmy do badań profilaktycznych. Włodarzom obowiązkowo obcięto krawaty! Tradycyjny chlebuś ze smalcem i kiszonym ogórkiem smakował przecudnie! Onegdaj gadano, że „combrzyć tzn. tęgo swawolić”. Dla nas (organizujących) jest to zabawa PRZEDNIA! Czujemy się potrzebne.

Comber to przedsięwzięcie integrujące naszą społeczność lokalną (też współpraca z innymi). Już planujemy piętnasty! Mendel (sic!) – w przededniu Środy Popielcowej 2024! Zapowiada się intrygująco…

*

Zdjęcie z profilu Stowarzyszenia Regionu Kluczborskiego „Kobietom – Mammograf”