Pomiń menu

Krakowska fundacja mówi stop przemocy w środowisku pracy

Krakowska fundacja mówi stop przemocy w środowisku pracy

Według ankiet przeprowadzonych w 2022 roku przez Fundację Start Tango ponad 60 procent mieszkanek Krakowa doświadczyło przemocy w środowisku pracy. Większość z nich nie miała wystarczającej wiedzy na temat tego, co mogą zrobić w sytuacji zetknięcia się z agresją ze strony współpracowników lub przełożonego.

Naprzeciw potrzebom krakowianek wyszła Fundacja Start Tango, która postawiła sobie ambitny cel: realne przeciwdziałanie przemocy w środowisku pracy i dostarczanie skutecznych narzędzi, dzięki którym osoby poszkodowane odzyskają sprawczość. – W Polsce nie ma miejsca w sieci, kompleksowo poruszającego temat przemocy w środowisku pracy, my chcemy je stworzyć – mówi Iwona Siekierska, prezeska Fundacji Start Tango. – Tak, aby każdy, kto zetknie się z przemocą, wiedział, co dalej może z tym tematem zrobić, gdzie szukać pomocy i jak zadbać o siebie i swoje interesy. Bez ściemy i medialnych papek, nierzadko wprowadzających w błąd i zachęcających do głośnego mówienia o przemocy, co może okazać się katastrofalne w skutkach i całkowicie zrujnować nasze życie osobiste i zawodowe.

Na stronie internetowej www.fundacjastarttango.pl jest już dostępna pierwsza publikacja „Kompendium Wiedzy na temat przemocy w środowisku pracy. Prawo Pracy”  – zawiera check-listy dla pracowników i pracodawców. Powstała ona w ramach pilotażowego projektu „Kompendium Wiedzy na temat przemocy w środowisku pracy. Prawo Pracy”. Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa. Partnerem jest Miasto Kraków. Projekt realizowany jest w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Jakie plany na przyszłość? Ambitne! W maju odbędzie się premiera publikacji „Prawne aspekty przemocy w środowisku pracy. Prawo karne”, na kolejne Fundacja właśnie zbiera pieniądze.