Pomiń menu

Graj lokalnie w Bytomiu

Graj lokalnie w Bytomiu

Grupa lokal w Bytomiu zauważyła zbyt małe wykorzystywanie mechanizmu inicjatywy lokalnej w ich mieście i postanowiła to zmienić. W jaki sposób?

Słabe wykorzystywanie mechanizmu inicjatywy lokalnej to niestety dość powszechna sytuacja w wielu gminach w Polsce, jak wynika z raportu Fundacji Batorego „Narzędzia partycypacji lokalnej w Polsce w 2023 roku”. Tymczasem inicjatywa lokalna to bardzo prosta metoda nawiązywania współpracy między mieszkańcami a władzami samorządowymi.

Dzięki ubiegłorocznym działaniom grupy lokal w Bytomiu w budżecie miasta udało się zabezpieczyć pieniądze na przedsięwzięcia, które mogą być realizowane w ramach inicjatywy lokalnej. W tym roku – z inicjatywy strony społecznej – odbyło się spotkanie z tymi pracownikami wydziałów miasta, do których będą trafiać wnioski od mieszkańców, zgłaszane w ramach omawianego mechanizmu. Chodziło o to, żeby wszyscy uczestnicy spotkania przekonali się do inicjatywy i uzgodnili, jak ją zorganizować. Grupę uczestników akcji Masz Głos od początku wspiera koordynator Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

W tej chwili lokal w Bytomiu ruszył z kampanią informacyjną skierowaną do mieszkańców, aby wiedzieli, co to jest inicjatywa lokalna i jak jej użyć. Grupa przygotowała ulotkę i filmy promocyjne, publikowane w jej mediach społecznościowych.

Pobierz ulotkę – plik PDF [2,12 MB]