Na tropie bloków i podwórek. Wystawa w Koszalinie
18 października Fundacji Good Vibe z Koszalina otworzyła wystawę zdjęć, które powstały w ramach jej tegorocznego działania w akcji Masz Głos. Autorzy wystawy na co dzień zajmują edukacją kulturalną, rewitalizacją tkanki społecznej, wzmacnianiem tożsamości lokalnej.
Zdjęcia, które można obejrzeć na wystawie, dokumentują trzy spacery z udziałem mieszkańców Koszalina. Pokazują miejsca różne, piękne i zapomniane lub pomijane, choć znajdują się w najbliższym otoczeniu mieszkańców miasta. – Zauważyłem, że spacery są popularną formą w Koszalinie, ale zależało mi na spacerach historycznych, pokazujących tę najnowszą, powojenną historię miasta, i tę lat 70-tych. Wybrałem trzy miejsca. Bloki, podwórka, kojarzące się z patologią, mimo zupełnie innego wyglądu niż 20 lat temu, i ścisłe centrum, które w tygodniu jakoś wygląda, ale w niedzielę jest opustoszałe, nie ma gastronomii, za to jest sporo kontrastów, np. kamienica, a obok ultranowoczesny budynek ze szkła” – mówi Mateusz Prus, prezes Fundacji Good Vibe.
Spacery fotograficzne okazały się strzałem w dziesiątkę – mieszkańcy chcą poznawać mniej i bardziej uczęszczane miejsca w swoim mieście. Czasem te zapomniane uliczki i podwórka skrywają wiele wspomnień i historii. Fotograficzne spacery z przewodnikami miały zebrać niewielką grupę 30 osób – po dziesięć na jeden spacer. Tak łatwiej było się poruszać, robić zdjęcia i wchodzić na podwórka czy między bloki. Ostatecznie w trasy wyruszyło 50 osób, a chciało się przyłączyć znacznie więcej. To pokazuje, jak ważne jest przeżywanie nostalgii za przeszłością wspólnie z innymi mieszkańcami. Warto dodać, że uczestnikami spacerów byli nie aktywiści, a nowe osoby, ciekawe tych wypraw, a na co dzień zazwyczaj trzymające się z dala od działań społecznych.
Wystawa, otwarta 18 października, to docenienie także osób, które wyruszyły na spacery, bo to ich zdjęcia zawisły w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej podczas IV Koszalińskiego Kongresu Kultury. W trakcie jednego z paneli Mateusz Prus opowiedział o idei działania i planach na przyszłość, w wystąpieniu wzięła też udział jedna z uczestniczek spacerów.
– Różnorodność i kontrasty jeszcze bardziej przyciągają do spacerów po ulicach i uliczkach Koszalina. Spacery fotograficzne to nie tylko dobry sposób na poznanie miejskiej przestrzeni i zachowanie ciekawych kadrów. To też dobry sposób na to, aby rozbudzić ciekawość do miejsc, miejskich legend, do miasta. Tego typu spotkania, interakcje sprzyjają temu, co miastotwórcze – mówi Małgorzata Łosiewicz, koordynatorka akcji Masz Głos ze Stowarzyszenia Rozwoju „Inspiracje”.