Pomiń menu

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Autyzm – Krok naprzód”

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Autyzm – Krok naprzód”

W pierwszy weekend października nasi uczestnicy z Fundacji Progredi zorganizowali w Słupsku konferencję „Autyzm – Krok naprzód”. Na co dzień prowadzą działania zwiększające świadomość i wiedzę na temat autyzmu, wspierają osoby w spektrum i ich rodzin. W przyszłości chcą założyć przedszkole dla dzieci z ASD.

– Jestem dumna z tych wszystkich ludzi, którzy mają chęć poznawać autyzm, poczuć autyzm, i którzy są tutaj z nami, poświęcili swój czas. Wynika to z różnych motywacji i to jest piękne. Chcą być mądrzejsi, chcą się uczyć i tą wiedzę wykorzystywać później, z tego mam największą satysfakcję – mówi Katarzyna Ożarek, prezeska Zarządu Fundacji Progredi.

Konferencja była dwudniowa, pod patronatem honorowym i przy wsparciu samorządów lokalnych Słupska, gminy Redzikowo, gminy Ustka, gminy Kobylnica, gminy Dębnica Kaszubska i powiatu słupskiego. Organizację wydarzenia wspomogło wielu lokalnych przedsiębiorców. Tak szerokie wsparcie świadczy o tym, jak ważny temat podjęła Fundacja Progredi.

Pośród prelegentów znaleźli się m.in.: dr  Joanna Ławicka, Beata Rej, dr Joanna Buława-Halasz, Magdalena Skóra, Marta Jasnoch-Brzeska, Joanna Stalka-Jarska, Tomasz Dobrowolski, Krzysztof Tokarski, Maciej Maraszkiewicz, Robert Frankowski, Katarzyna Ożarek i Natalia Prawdzik z Fundacji Progredi. Jeden z paneli podczas konferencji prowadził Jan Gawroński, Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka. Oprócz ludzi nauki, w konferencji uczestniczyli też samorzecznicy, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami.

O czym była mowa? O neuroróżnorodności, o funkcjonowaniu w świecie stworzonym przez osoby neurotypowe i dla nich, o codziennych problemach, z którymi borykają się osoby w spektrum i ich rodziny, o terapii, o osobach w spektrum w miejscu pracy, o edukacji, źródłach agresji, relaksacji. Ważne były też wątki związane z doświadczeniami osób nie w spektrum, ale żyjących bezpośrednio przy nich.

– Każde wydarzenie zwiększające świadomość osób neuroatypowych jest ważnym i wielkim wydarzeniem. Pomimo wielu działań i akcji zwiększających świadomość autyzmu, nadal wiedza i świadomość społeczna jest dramatycznie niska, co widać w kontaktach osób neurotypowych z osobami w spektrum, w szczególności dzieci. W ciągu tych dwóch dni można było zdobyć ogrom wiedzy, ale także wysłuchać wzruszających, niekiedy smutnych, doświadczeń i przykładów płynących od samorzeczników oraz z doświadczeń prelegentów – psychologów i terapeutów. Fundacja Progredi to niezwykła organizacja, która robi niezwykłe rzeczy. Gdyby nie oni, ich ciężka praca, nie tylko w ten weekend, ale na co dzień, ta konferencja, i wiele innych działań w Słupsku, nie doszłoby do skutku – mówi Katarzyna Gajda, koordynatorka akcji Masz Głos.