FBI, ale łowickie

Bezpieczeństwo jest ważne w każdym wymiarze, nie tylko federalnym, ale także w lokalnym i w sferze cyber. Dlatego pół roku temu Anna Kędziora-Zabost założyła Łowieckie FBI.
Anna ma doświadczenie biznesowe i dużą świadomość, jak częste są cyberataki, i jak opłakane w skutki. Potrafią nie tylko narazić na wysokie koszty związane z koniecznością przywrócenia danych, ale też zatrzymać proces produkcyjny i nadwerężyć zaufanie do firmy. Cyberataki dotyczą też zwykłych ludzi.
– Nie możemy zostawiać tematu cyberbezpieczeństwa tylko ekspertom. Problem może też dotyczyć jednostek samorządowych i każdego z nas. Polska jest jednym z najbardziej atakowanych krajów w Europie i wysoko w stawce na świecie – mówi Anna Kędziora-Zabost.
Świadomie online i czasami detoks
Świeżo założone Łowickie FBI (Forum Bezpiecznego Internetu) działania od troski o najmłodszych użytkowników sieci. Oznacza to szeroki krąg odbiorców – obejmujących wszystkich tych, którzy mają na co dzień do czynienia z opieką nad dziećmi, czyli rodziców, nauczycieli, wychowawców, dziadków. Z myślą o nich powstała instrukcja „Jak zorganizować dziecku czas bez ekranów? 6 kroków” – doskonała na czas wakacji i nie tylko. Offlinowy detoks warto robić regularnie w ciągu całego roku.
Anna nie chce jednak demonizować ekranów. – Zakazy słabo działają – mówi, a wykluczenie dziecka z wirtualnej rzeczywistości to też forma cyberprzemocy. Mnie chodzi o to, aby rodzic był dla dziecka przewodnikiem po świecie internetu, żeby pokazywał, że to fajny świat, a nie zakazany owoc. W dalszej perspektywie zależy mi na lepszych zabezpieczeniach prawnych i ich uszczelnieniu.
Zapobiegać błędom
Przykładem takiej nieszczelności między przepisami a codzienną praktyką jest fakt, że formalnie konta w social media mogą zakładać osoby powyżej 13 roku życia. Dzieje się jednak inaczej. Wystarczy zakłamać datę urodzenia. Wciąż pojawiają się też nowe formy cyberataków: phishing, spear-phishing, grooming, cryptojacking – to tylko niektóre z nich. Kreatywność hackerów jest ogromna, a błąd ludzki po stronie użytkowników powszechny.
Osoby posiadające dzieci popełniają tez błędy na własne życzenie – gdy zamieszczają zdjęcia swoich dzieci w mediach społecznościowych (sharenting) albo zdjęcia, które mogą je ośmieszać – np. w jakimś stroju, choć rodzicom wydają się zabawne (troll parenting).
W planach Łowickiego FBI są warsztaty, spotkania edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i młodzieży, webinaria, lekcje w ramach lokalnych i ogólnopolskich kampanii edukacyjnych, współpraca z ekspertami i udział w większych konferencjach dotyczących bezpieczeństwa w sieci w Polsce i zagranicą. Inauguracja działań Łowickiego FBI już jesienią – w planach konferencja i warsztaty dla m.in. samorządowców, środowiska uczniowskiego, rodziców, których efektem ma być stworzenie standardów cyberbezpieczeństwa.
Łowickie FBI już się lokalnie przyjęło
Władze samorządowe Łowicza już dostrzegły działania Łowickiego FBI w mieście i są z nich dumne, o czym świadczy obszerny wpis o Łowickim FBI na mediach społecznościowych Urzędu Miasta. Twórczyni Łowieckiego FBI zgłosiła też postulat, aby we właśnie powstającej Strategii rozwoju miasta Łowicza znalazł się wątek cyberbezpieczeństwa.
Polecamy śledzić rozwój tej inicjatywy.