Pomiń menu

Folkowy Przystanek w Romanowie

Folkowy Przystanek w Romanowie

W Romanowie, niewielkiej wsi w gminie Janów Podlaski, mieszkańcy mają niezwykły przystanek, zamiast typowej wiaty autobusowej. Uroczyste otwarcie odbyło się 5 lipca.

Do niedawna Folkowy Przystanek był zwykłym przystankiem, choć nie pełnił funkcji komunikacyjnej. Od jakiegoś czasu służył za nieformalne miejsce spotkań Koła Gospodyń Wiejskich w Romanowie „Rumianki”. Dziś to już zupełnie nowe miejsce integracji dla mieszkańców i aktywności społecznej, które niewiele przypomina dawny prostokątny budynek, murowany, bez szyb w otworach okiennych i z łuszczącą się elewacją.

— Pomysł na stworzenie tutaj przestrzeni wspólnej dojrzewał od dłuższego czasu. W okolicy brakowało miejsca, które służyłoby mieszkańcom zarówno jako punkt spotkań, jak i przestrzeń do odpoczynku i działań kulturalnych — mówi Paulina Derkus z Koła Gospodyń Wiejskich w Romanowie „Rumianki”.

Na zdj. przystanek w ubiegłym roku (wizyta studyjna akcji Masz Głos w Janowie Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim).

Mały przystanek, duża praca

Pieniądze na remont obiektu pochodziły z funduszu sołeckiego, o czym mieszkańcy Romanowa jednogłośnie zdecydowali podczas zebrania wiejskiego. Wspólnie określili też zakres prac – od rewitalizacji przystanku po założenie ogrodu kwiatowo-ziołowego w sąsiedztwie. Inwestycja objęła wymianę posadzki, ocieplenie dachu, podniesienie konstrukcji, wstawienie okien z dekoracyjnymi okiennicami i zamontowanie rynny. Teren wokół przystanku zyskał kostkę brukową. Z kolei ogródek kwiatowo-ziołowy powstawał już od marca. Ściany budynku zdobią malunki inspirowane wzorami pereborowymi – charakterystyczną dla tego regionu sztuką zdobniczą – co nadaje miejscu wyjątkowego, lokalnego charakteru. Sukcesywnie będą dodawane kolejne elementy, a wzorniki otrzymają też mieszkańcy, aby mogli u siebie w gospodarstwach gdzieś te elementy powtarzać, tworząc swoistą identyfikację wioskową. – To projekt żywy, rozwojowy – mówi Paulina.

Prace wykończeniowe Folkowego Przystanku to dzieło solidarnej pracy społecznej mieszkańców Romanowa, Koła Gospodyń Wiejskich „Rumianki”, mieszkańców gminy Janów Podlaski, gminy Konstantynów, strażaków i wolontariuszy. Nawet radny z sąsiedniej miejscowości dostarczył farbę i pomalował podłogę.

Ważnym aspektem przedsięwzięcia była współpraca z Urzędem Gminy Janów Podlaski, który z otwartością zareagował na inicjatywę, pomógł formalnie i organizacyjnie.

Już tętni życiem

Na Folkowym Przystanku odbyły się już pierwsze warsztaty o tematyce ekologicznej dla uczniów szkoły podstawowej. Poznawali lokalne zioła, kwiaty i wykonali hoteliki dla zapylaczy, umieszczone obok Przystanku. W ten sposób to miejsce pełni funkcję nie tylko estetyczną, integracyjną, ale też edukacyjną.

Romanów pokazuje, że dobrze przeprowadzona diagnoza lokalna, która poprzedziła uruchomienie wszystkich prac związanych z Folkowym Przystankiem, otwartość na współpracę z mieszkańcami i władzami samorządowymi dają efekty. I są to nie tylko materialne, ale też te ludzkie – wzmocnienie lokalnych więzi dzięki dążeniu do wspólnego celowi i solidarnej pracy. – Dlatego Folkowy Przystanek jest dla nas tak miejscem, jak i symbolem wspólnoty i sprawczości – mówi Paulina Derkus.

 

Przystanek dzisiaj – po remoncie. Fot. dzięki uprzejmości Koła Gospodyń Wiejskich w Romanowie „Rumianki”.