Pomiń menu

Program współpracy z organizacjami pozarządowymi

ważne

Co to jest program współpracy z organizacjami pozarządowymi?

Roczny program współpracy to obowiązkowy dokument każdej gminy, który określa zasady i priorytety współpracy między władzami samorządowymi a środowiskiem pozarządowym. Jest fundamentem aktywności mieszkańców w gminie. Każdy radny, radna ma wpływ na zawartość rocznego programu współpracy z organizacjami społecznymi. Może zainicjować m.in. rozmowę o nim z organizacjami społecznymi, pomóc w ustaleniu kierunków współpracy.

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie program współpracy na dany rok musi być* skonsultowany z radą działalności pożytku publicznego i organizacjami społecznymi. Dobrą praktyką jest przygotowanie projektu programu jeszcze przed konsultacjami i w dialogu ze stroną społeczną. Październik to właściwy moment, aby zorganizować np. warsztaty projektowe, na które radni i urzędnicy zaproszą lokalne organizacje społeczne. Mogą wtedy wspólnie wypracować priorytetowe zadania publiczne na najbliższy rok i sposoby współpracy ze sobą. Radni mogą powołać zespół do koordynacji prac nad tworzeniem programu.

Ważne daty:

  • do 30 listopada rada gminy uchwala roczny program współpracy
  • do 31 maja wójt, burmistrz, prezydent przedstawia radzie i publikuje w BIP sprawozdanie z realizacji programu współpracy za rok
    poprzedni

Trochę teorii

Obejrzyj webinarium, w którym Artur Gluziński, ekspert w zakresie administracji publicznej, wyjaśnia: co to jest program współpracy, jego składowe, konsekwencje niedopełnienia obowiązku uchwalenia programu współpracy.

 

Trochę praktyki

Zobacz, jak Sędziejowice dyskutowały nad zawartością programu współpracy z organizacjami pozarządowymi w swojej gminie.

 

 

 

Poszerz horyzonty

Pobierz i rozdaj mieszkańcom narzędziownik obywatelski: Program współpracy z organizacjami pozarządowymi