Pomiń menu

Akcja edukacyjna dla mieszkańców o pszczołach

Akcja edukacyjna dla mieszkańców o pszczołach

działanie: Moja BoraBora i prezydenta miasta Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie)

Wzdłuż ulicy Bora-Komorowskiego w Gorzowie Wielkopolskim nie rosną drzewa, miasto ma ujemne saldo wycinkowe, a zieleń jest tutaj drażliwym i nośnym tematem. Moja BoraBora, zainspirowana działaniem Fundacji Pszczoła z akcji Masz Głos, wymyśliła akcję rozdawania sadzonek roślin miododajnych przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Pszczoły. Złożyła wniosek inicjatywy lokalnej, aby zabezpieczyć środki na to działanie.

Celem akcji rozdawania sadzonek było zwrócenie uwagi mieszkańców na rolę pszczół. Owady, w tym pszczoły, zapylając kwiaty, wpływają na rozwój ekosystemów, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw, znacznie podnoszą wydajność uprawianych roślin. Tę wiedzę lepiej przekazać przez zabawę. Zwykłą ulotkę i pogadankę łatwo zignorować. Jeśli za darmo dostanie się coś do ręki, to od razu pojawia się zaangażowanie.

Akcja rozdawania sadzonek odbyła się w sierpniu 2021 roku na przystanku komunikacji miejskiej przy ul. Hubala. Członkowie Moja BoraBora zachęcali przechodniów do zabierania roślin, sadzenia ich w domu, na balkonie, tarasie, w ogródku. Do sadzonek był dołączony kod QR z instrukcją i linkiem do broszury informacyjnej o pszczołach. Każdy dostawał ulotkę z informacją i regulaminem konkursu, w którym można było wygrać większy zestaw kwiatów i gadżety miejskie. Warunkiem udziału w losowaniu nagród było zrobienie zdjęcia z zasadzonym kwiatem i przesłanie go do organizatorów wraz z podaniem lokalizacji rośliny. Na podstawie spływających w konkursie zdjęć i informacji grupa zrobiła mapę podróży roślin przedstawiającą miejsca, do których w Gorzowie Wielkopolskim trafiły rośliny rozdawane przy Hubala.

W inicjatywie lokalnej Moja BoraBora samorząd był niezbędnym partnerem. Zapewnił pieniądze (1200 zł, czyli ponad 30% budżetu) na zakup sadzonek i nagród, a także udostępnił stoliki, wsparł promocję w mediach społecznościowych i na stronie urzędu. Przede wszystkim udzielił wsparcia merytorycznego, a biuro Konsultacji Społecznych wytypowało osobę do koordynacji działań z Moja BoraBora. Wniosek inicjatywy trafił mailem do urzędu w formie dokumentu opatrzonego podpisem elektronicznym. Po przejściu wniosku inicjatywy przez analizę formalną zaczęło się działanie. Współpraca z urzędnikami Wydziału Ochrony Środowiska była czystą przyjemnością – obydwie strony szybko złapały kontakt, ustaliły ramowy podział pracy i harmonogram działań. Do akcji włączyli się radni.

150 przygotowanych sadzonek znalazło nowych właścicieli w piętnaście minut (!), a kolejka, jaka się utworzyła na przystanku, starszym sąsiadom przypominała „czasy słusznie minione”. Przypadkowi przechodnie pomagali Moja BoraBora kompletować zestawy i zarządzać kolejką.

„Udało mi się zdobyć doniczkę z lawendą i jestem bardzo szczęśliwa, bo to dla córki, która ma piękny balkon, a przy nim również ogródek. Taka akcja to same plusy – mówiła pani Wiesława – bo nie tylko cieszy mieszkańców, ale też pomaga owadom”.

Grupa wykorzystała mechanizm inicjatywy lokalnej w praktyce i ten przykład zaczął być pokazywany na stronie miasta jako modelowy. Ma zachęcać innych mieszkańców do składania wniosków. Teraz MojaBoraBora dzieli się swoim know-how na spotkaniach w osiedlowej klubokawiarni w sąsiedniej dzielnicy. Włączają się w to radni, którzy obiecali pilnować, by w kolejnych budżetach miasta były zarezerwowane pieniądze na realizację następnych inicjatyw mieszkańców.

*

Moja BoraBora i prezydent miasta Gorzowa Wielkopolskiego zostali docenieni nagrodą Super Samorząd 2021 za działania ekologiczne dla mieszkańców i umiejętne ich zaangażowanie w inicjatywę „Gorzów dla pszczół”.

Więcej historii współpracy w społecznościach w lokalnych w „Atlasie dobrych praktyk”