Pomiń menu

Aplikacja do monitoringu drzew

Aplikacja do monitoringu drzew

działanie: Radomianie dla Demokracji (woj. mazowieckie)

Grupa aktywistów Radomia wymyśliła i stworzyła od podstaw portal internetowy do inwentaryzacji drzew. Dziś korzystają z niego różne miasta w Polsce. Baza jest bezpłatnie dostępna w internecie. Służy zbieraniu informacji o drzewach, takich jak: lokalizacja, obwód, nazwa, klasyfikacja, zdjęcie. Jeśli ktoś ma swoje ulubione drzewo w okolicy, to z portalu dowie się o nim niemal wszystkiego: na co chorowało, czy było uszkodzone przez wichurę albo burzę etc. Stowarzyszenie wciąż rozwija bazę. Ostatnio został dodany moduł, w którym można wycenić wartość odtworzenia drzewa. Za liczenie wzięły się też inne miasta, które mogą bezpłatnie korzystać z aplikacji. Robią to już Bydgoszcz, Poznań, Gliwice, Krosno, Białystok. Wiosną dołączy Wrocław.

Pomysł na stworzenie bazy zrodził się na początku pandemii, która zatrzymała ludzi w domach. „Ludzie tęsknili za spacerami, ale bali się zarażenia. Pomyślałem, że najlepiej będzie dać im konkretne zadanie do zrobienia i wyjdą z domów” – mówił Waldemar Bukalski, pomysłodawca portalu. Coraz głośniej robiło się też o wycinkach drzew w Radomiu i innych miastach. Radomianie dla Demokracji chcieli mieć nad tym jakąś kontrolę.

Baza powstaje oddolnie, dlatego ważne jest przy niej budowanie sieci wolontariuszy i wolontariuszek. Najpierw są szkoleni w terenie, żeby prawidłowo rozpoznawali gatunki, umieli mierzyć obwód drzewa. Wkrótce będzie im w tym pomagał radomski Wydział Ochrony Środowiska. W tworzenie bazy zaangażowali się też pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu, którzy odpowiadają za nasadzenia oraz pielęgnację drzew w mieście, i te właśnie informacje przenoszą do bazy. Dzięki temu mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić postępy w zazielenianiu miasta. Od początku projektu ze Stowarzyszeniem współpracuje Zielona Akcja, która za likwidację wyspy ciepła przy ul. Kusocińskiego w Radomiu dostała w 2021roku od Fundacji Batorego nagrodę Super Samorząd.

*

Za stworzenie aplikacji Radomianie dla Demokracji zostali docenieni nagrodą Super Głos, przyznawaną w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Więcej historii współpracy w społecznościach w lokalnych w „Atlasie dobrych praktyk”