Pomiń menu

Edycja 2025 w liczbach

Edycja 2025 w liczbach

Do edycji 2025 zaprosiliśmy 180 organizacji społecznych i grup nieformalnych spośród 404, które zgłosiły się do akcji Masz Głos na etapie rekrutacji. Zaczynamy wspólną pracę. W jej finale czekają nagrody Super Samorząd i Super Głos dla najlepiej zrealizowanych inicjatyw.

Rekrutacja była dwuetapowa. Najpierw należało wypełnić formularz zgłoszeniowy, a później odbyć rozmowę telefoniczną z koordynatorem regionalnym. Ważnymi elementami weryfikującymi były: pomysł na działanie, gotowość współpracy z władzą samorządową i innymi mieszkańcami przy realizacji inicjatywy społecznej, niepełnienie funkcji radnego/radnej czy innej we władzach samorządowych. Akcja Masz Głos jest dla organizacji społecznych i grup nieformalnych.

Lokalnie w całej Polsce

Najwięcej uczestników jest z województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Licznie reprezentowane są też województwa: zachodniopomorskie, śląskie i lubelskie. Zdecydowana większość mieszka na wsi i w małych miejscowościach, najmniej w dużych miastach – 135 vs. 15 i to bardzo dobra wiadomość, bo akcja Masz Głos skierowana jest do środowisk, w których wsparcie aktywności mieszkańców jest nie tak łatwo dostępne jak w wielkomiejskim środowisku.

Na co dzień z uczestnikami będą pracowali koordynatorzy akcji Masz Głos, którzy opiekują się konkretnymi województwami i prowadzą grupy regionalne. Organizują dla nich spotkania wojewódzkie, regionalne, są do codziennych konsultacji w problemach, które mogą pojawiać się w trakcie realizacji inicjatyw lokalnych. Przede wszystkim pomagają nawiązać współpracę z władzami samorządowymi, bo w akcji Masz Głos chodzi o to, aby oddolne działania były realizowane przy zaangażowaniu całego środowiska lokalnego – w myśl przekonania, że samorząd to wspólnota.

Kim są uczestnicy?

Zdecydowana większość grup to nowi uczestnicy: 76% vs. 24%. Więcej jest tych, którzy działają w grupach formalnych niż nieformalnych. Znaczące grono, jak co roku, to koła gospodyń wiejskich i sołectwa, ale są też inicjatywy zrzeszające organizacje, osiedla, szkoły, wspólnoty mieszkaniowe, wymiany młodzieży, rad osiedla. Entuzjazm wszystkich, którzy są zgłosili do akcji jest ogromny, o czym świadczą wpisy na Facebooku, a także szybko rozrastająca się grupa w mediach społecznościowych „Społeczność Masz Głos”. W tej chwili jest w niej 1497 osób – w tamtym roku o tej samej porze były 973 osoby. Tworzenie społeczności akcji Masz Głos jest ważne choćby z tego względu, że dzielenie się własnym doświadczeniem przez uczestników jest istotną formą wsparcia, jaką daje sobie wzajemnie nasze środowisko. Nikt tak dobrze nie zrozumie trosk i wyzwań osoby aktywnej, jak ktoś, kto podziela ten sposób funkcjonowania w lokalnej społeczności.

Sprawy do załatwienia

Wstępny przegląd pomysłów na działania uczestników pokazuje, że wiele inicjatyw będzie dotyczyło: zachęcania do działalności lokalnej różnych grup mieszkańców: młodzieży, seniorów, integracji i budowania wspólnoty, tworzenia miejsc otwartych dla mieszkańców i na wsi, i w miastach, uruchamiania mechanizmu konsultacji społecznych w gminie i poprawie komunikacji z lokalnymi władzami i urzędem, pracy na rzecz tożsamości lokalnej, historii i dziedzictwa, ochrony terenów zielonych, walki z zaśmieceniem, poprawy stanu dróg, bezpieczeństwa komunikacyjnego i tworzenia ścieżek rowerowych, przeciwdziałaniu wykluczeniu grup na nie na narażonych (lgbtq+, migranci, uchodźcy, OzN), dbania o zdrowie psychiczne głównie młodych osób i dzieci. Zapowiada się więc niezwykle różnorodnie, a w finale na najlepiej zrealizowane inicjatywy czekają nagrody: Super Samorząd i Super Głos.

Życzymy wszystkim naszym uczestnikom owocnego działania!