Pomiń menu

Gra terenowa

Gra terenowa "Gdzie jest radny?" Letnie miesiące to dobry moment, by zaprosić mieszkańców i mieszkanki do wspólnej aktywności, promując jednocześnie samorządność i wiedzę o ich otoczeniu. Okazją ku temu może być wzorowana na podchodach gra terenowa. Zachęcamy do korzystania z wzoru gry, który dla Was przygotowaliśmy!

Gra miejska, a w naszej wersji – gminna, to zabawa terenowa organizowana w publicznej przestrzeni. Można porównać ją do podchodów. Biorące w niej udział zespoły lub osoby otrzymują zadanie do wykonania oraz listę wskazówek. Na podstawie mapy poruszają się po wyznaczonym terenie, odnajdując odpowiedzi na zadane im zagadki. Po rozwiązaniu zagadek i wykonaniu zadania muszą do określonej godziny dotrzeć na metę.

Gry miejskie stosowane są w celach edukacyjnych, mogą być formą zwiedzania okolicy, mają też walory integracyjne. Są bardzo atrakcyjne dla uczestników ze względu na swoją zabawową formę, a dzięki temu, że wymagają aktywnego uczestnictwa, dobrze sprawdzają się w edukacji.

W grze prezentowanej w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór celem graczy jest odnalezienie zagubionego radnego, po którym na dyżurze został tylko… męski pantofel. Jego śladem podąża mieszkanka gminy Kinga, a towarzyszący jej w poszukiwaniach gracze będą musieli między innymi rysować subiektywne mapy okolicy, rzucać do celu, wykonywać działania matematyczne i badać pomniki w miejskim parku.

Scenariusz gry napisany jest w taki sposób, by dało się go zaadaptować do warunków każdej miejscowości, bez względu na jej wielkość czy miejski lub wiejski charakter. Poza listą wskazówek – zadań dla graczy, autorki gry prezentują obszerne instrukcje dla organizatorów gier oraz przykładową mapę gry.

Akcja Masz Głos, Masz Wybór zaprasza do korzystania z przygotowanych materiałów i organizowania własnych gier!

Instrukcja dla organizatorów gier

Karta Zadań [pdf]

Karta Zadań [doc]