Pomiń menu

Halo, tu susza!

Halo, tu susza!

Dziewczyny ze "Zwolniony z teorii" przypominają, że warto oszczędzać wodę. Kinga i Gabriela opracowały projekt, który ma zwrócić uwagę na zagrożenie suszą w Polsce i skutki globalnego ocieplenia. Czy zwykły człowiek jest w stanie przeciwdziałać temu?

„Chcemy zrobić coś dla innych i pobudzić w szczególności dzieci, młodzież do działania na rzecz naszej planety. Problemem społecznym, którym zajmuje się nasza grupa jest deficyt wody. Może on doprowadzić do nieodwracalnych skutków, suszy.”

W Polsce deficyt wody narasta od dziesięcioleci. W XX wieku pozbyliśmy się mokradeł i bagien, w których można było przechowywać wodę. Podobnie małe stawy śródpolne zostały osuszone, uniemożliwiając czerpanie z nich wody, np. do celów rolniczych. Globalne ocieplenie przyczynia się również do niedoborów wody. Susze coraz bardziej dotykają społeczeństwa, środowisko i gospodarkę. Znaczna część społeczeństwa zdaje sobie sprawę, że aby przeciwdziałać suszy i minimalizować jej skutki, trzeba m.in.:

  • postawić na mikroretencję np. zamiast wymagającego obfitego podlewania trawnika wybieramy łąkę kwiatową,
  • sadzić drzewa i zazieleniać okolice,
  • nie marnować żywności, wyrzucanie artykułów spożywczych to trwonienie setek litrów wody użytej do ich wytworzenia,
  • gromadzić deszczówkę, deszczówka do fantastyczna darmowa woda, którą można używać do celów gospodarczych, jak i spłukiwania toalet. Świetnie sprawdzi się też do podlewania roślin,
  • ograniczać zużycie wody. Oszczędzać wodę.

Kinga i Gabrysia Bukowczyk wpadły na pomysł poruszenia tematu suszy po obejrzeniu w internecie filmiku kampanii „Stop suszy”, zorganizowanej przez PGW Wody Polskie. Widok wyschniętej Polski był piorunujący, a sam film zainspirował je do tytułu „Halo, tu Susza!”. Poprzez swój projekt chcą uświadomić najmłodszych (i nie tylko), że woda jest niezwykle cennym surowcem, który nie powinien być marnowany. Aby zadbać o jej przyszłość, wystarczą małe kroki. Woda jest życiem. Życiem, które jest w niebezpieczeństwie. Jeśli nie chcemy doprowadzić do nieodwracalnych skutków jej braku, musimy zacząć wykorzystywać ją efektywnie. Wypracowując odpowiednie nawyki związane z korzystaniem z wody, przyczyniamy się do poprawy globalnej sytuacji.

W ramach projektu Kinga i Gabrysia zorganizowały 11 warsztatów dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży szkolnej. Przeprowadziły warsztaty łącznie dla prawie 600 dzieci. Pozyskały 12 partnerów. Wydrukowały ulotki, na których znajdziemy proste sposoby na oszczędzanie wody oraz dwa wzory naklejek. Naklejki przypominają o zakręcaniu kranu i odpowiednim używaniu spłuczek w toalecie. Ulotki były rozdawane w czasie warsztatów. Poprzez wydrukowanie ulotek i naklejek chciały dotrzeć do jak największej grupy odbiorców projektu.

W trakcie warsztatów dzieci obserwowały, w jaki sposób oczyszczana jest woda przy użyciu żwiru, piasku, węgla aktywnego i papierka filtrującego, dowiedziały się m.in. ile dziennie zużywamy litrów wody, ile procent powierzchni ziemi zajmuje woda, w tym woda słodka i pitna, jak małe są jej zasoby, porównywalne do tych w Egipcie. Dzieci dowiedziały się również, jak wygląda obieg wody w przyrodzie i jak można oszczędzać wodę.

Do udziału w projekcie i warsztatach udało się zaprosić Grzegorza Wygodę – zastępcę kierownika ds. produkcji wody z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Krośnie, który w czasie swojego wystąpienia opowiedział dzieciom, skąd bierze się woda w kranie, jak wygląda pompownie surowej wody w zaporze, laboratorium, co to jest koagulacja i na czym polega dezynfekcja wody, uzdatnianie wody.

Każda z grup uczestniczących w warsztatach dostała prezenty, które autorki projektu kupiły dzięki wsparciu sponsorów i własnej zbiórce pieniędzy. Dzieci otrzymały m.in. komplet książek tj. „Plusk! Jak oszczędzać wodę”, „Jak być eko, czyli wiersze o ekologii”, „Przygody Fenka. Woda to skarb”, „Woda niezwykła planeta” kolorowanki samoprzylepne w rolce, klocki 9-cio i 12-elementowe, puzzle edukacyjne „Oszczędzaj wodę i chroń środowisko”.

Satysfakcją dla Kingi i Gabrieli jest trafiony scenariusz warsztatów, co potwierdził aktywny udział dzieci w warsztatach i atmosfera zabawy. „Mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje przyczynią się do poprawy świadomości społecznej na temat suszy i oszczędzania wody. Liczy się każda zaoszczędzona kropla.”