Pomiń menu

Informacja publiczna – szkolimy się

W przededniu 20-lecia Konstytucji RP, tj. 1 kwietnia 2017 r. w sobotę, spotkaliśmy się w Poznaniu z Szymonem Osowskim, ekspertem prawnym i Prezesem Zarządu Sieci Obywatelskiej WatchDog Polska.
Nasz ekspert przeprowadził szkolenie dla uczestników Akcji Masz Głos z zakresu dostępu do informacji publicznej. Była mowa o art. 61 oraz art. 54 Konstytucji RP. O tym czy i ile się zmieniło w Polsce w podejściu do informacji publicznej… i o tym co się dzieje w kwestii jawności na świecie.
Z pomocą prowadzącego zajęcia uczestnicy zastanawiali się czy wyroki sądowe są jawne. Jeśli tak, to czy można je gdzieś znaleźć (np. w Internecie) i czy na pewno wszystkie informacje są jawne? Czy możemy mieć dostęp do umów o pracę w instytucjach publicznych?

Wspólnie z uczestnikami doszliśmy do dość nieciekawego wniosku… Kwestia dostępu do informacji publicznej odsłania bowiem chorobę jaka dotyka polityków, otóż bez względu na opcję polityczną z jawnością nie jest im po drodze. Informacja publiczna powinna służyć nam przede wszystkim do ciągłego monitorowania władzy na szczeblu centralnym i lokalnym, niezależnie od partyjnej przynależności. Tu pojawia się pewien problem. O ile nie toczy się po stronie rządowej na chwilę obecną żadna dyskusja o zmianie prawa o dostępie do informacji, o tyle w Trybunale Konstytucyjnym czeka wniosek o zbadanie zgodności przepisów tejże ustawy z Konstytucją RP. Autorem wniosku jest… Sąd Najwyższy… [wniosek dostępny pod tym linkiem: http://www.sn.pl/…/New…/2013.11.04.TK.dostep.do.inf.publ.pdf].
Uczestnicy rozważali wycofanie zwrócenie się z prośbą do Prezes Sądu Najwyższego o wycofanie niniejszego wniosku.

Podczas spotkania także  Spotkanie zachęciło uczestników do tego, aby przeanalizować swoje dotychczasowe zapytania kierowane w stronę organów władzy lokalnej, zastanowić się czy były takie kwestie, na które do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi i co można z tym zrobić. Poruszono liczne wątki w dyskusji, m.in. perspektywę

Informacja publiczna w praktyce (trochę z dystansem) – Film

Oprac. I.Janicka, G.Borys.