Pomiń menu

Krótki reportaż ze spotkania podsumowującego i urodzin akcji Masz Głos, Masz Wybór

Zainicjowana przez Fundację Batorego akcja Masz Głos, Masz Wybór już od dziesięciu lat przekonuje obywateli i władze samorządowe do dialogu i współpracy. Z tej okazji, w zeszły piątek, 23 listopada w siedzibie w Fundacji odbyły się huczne urodziny.

Z całej Polski przyjechało blisko setka społeczników, działaczy samorządowych i sołtysów, by dzielić się doświadczeniem zebranym w pracy na rzecz swoich lokalnych wspólnot. A przede wszystkim, by świętować, to co udało im się do tej pory osiągnąć. Bo – jak powiedział jeden z uczestników imprezy – nic tak nie zachęca do dalszego działania, jak sukces.

Sukces Masz Głos, Masz Wybór mierzy się dziesiątkami kolejnych organizacji i grup nieformalnych przystępującymi co roku do akcji. A także tysiącami, małych zwycięstw, w rezultacie których ustawowy zapis, że mieszkańcy gminy tworzą wspólnotę samorządową nabiera rzeczywistego wymiaru.

W czasie poprzedzających wieczorną galę warsztatów, uczestnicy akcji wypisywali na Ścianie Dumy swoje osiągnięcia. Jedni chwalili się, że dzięki ich zabiegom sesje Rady Gminy nagrywane są na wideo i dostępne w Internecie, inni, że w gminie prowadzona jest kampania karty praw mieszkańca. Ktoś napisał: „11 radnych wie o co chodzi”. – „Budżet zaraz po przedstawieniu w Radzie Gminy trafia na stronę www” – donosił inny.

Wielu społeczników mówiło o tym, jakim zastrzykiem energii potrafi być najdrobniejsza chociaż pochwała, która pokazuje, że sąsiedzi, współmieszkańcy, doceniają ich wysiłki. – Nic nie sprawia mi większej przyjemności, niż jak ktoś szepnie w autobusie: patrzcie, to on, to dzięki niemu nie płacimy już za wózki – opowiadał Wojciech Kraszewski z Białogardu. W zeszłym roku jego stowarzyszeniu udało się wygrać batalię z burmistrzem, o absurdalne opłaty za wózki dziecięce w komunikacji miejskiej.

– Miło jest iść przez wioskę i usłyszeć od sąsiadki: a wiesz, mam pomysł, co by tam jeszcze można było na tym placu zabaw zrobić – mówiła Marzanna Jurzysta-Ziętek z nieformalnej Grupy Odnowy Wsi Malin której udało się przeforsować budowę placu zabaw ze środków funduszu sołeckiego. Dziś cały Malin, przede wszystkim najmłodsi mieszkańcy, zaangażowani są w upiększanie i doskonalenie boiska.

Na fecie akcji, jak na każdych prawdziwych urodzinach, nie mogło zabraknąć konkursów, quizów, loteryjki i znamienitych gości. Galę w Batorym zaszczycił profesor Jerzy Stępień, jeden z ojców polskiej samorządności.

Był także urodzinowy tort i toasty. – Kiedy zaczynaliśmy naszą akcję ani partycypacja obywatelska ani edukacja obywatelska to nie były popularne tematy. Właściwie nikt poza nami się tym nie zajmował. Dziś jest zupełnie inaczej. Dzięki wam! – mówiła do obecnych na uroczystości Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór z Fundacji Batorego.

– Spotykam wielu młodych aktywnych ludzi. Działają w najrozmaitszych dziedzinach. „Zaczynałem w maszgłosie” mówiło mi wielu z nich. Zaczęłam się zastanawiać, cóż to takiego ten maszgłos, aż wreszcie zrozumiałam, że to nasza akcja Masz Głos, Masz Wybór – opowiadała Nathalie Bolgert z zarządu Fundacji Batorego.