Pomiń menu

Nagranie szkolenia on-line „Uczestnictwo mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni publicznej”

Jak mieszkanki i mieszkańcy mogą wpływać na przestrzeń publiczną? Jakie są standardy, narzędzia i aspekty formalne uczestnictwa społeczności w kształtowaniu przestrzeni? Na te pytania odpowiedziało szkolenie on-line zorganizowane 10 stycznia 2017 roku przez akcję Masz Głos we współpracy z Wszechnica.org.pl. Zapraszamy do obejrzenia nagrania.

Podczas szkolenia  Paweł Jaworski przybliżył narzędzia, jakimi dysponują mieszkańcy chcący zmieniać przestrzeń w swojej gminie. Przyjrzeliśmy się przestrzeni gminy oczami mieszkańców i mieszkanek, którzy mają pomysły i chcą je zrealizować. Poznaliśmy sposoby włączania mieszkańców i mieszkanek w dyskusje o przestrzeni w gminie i w planowanie większych i mniejszych elementów przestrzeni takich jak skwery, parki, place zabaw czy siłownie plenerowe oraz dowiedzieliśmy się, jakie wymogi prawne i formalne są z tym związane.

Webinarium poruszało następujące kwestie:
– w jaki sposób możemy zmieniać przestrzeń swojej gminy?
– jakie są dostępne drogi postępowania w zależności od typu i skali projektu?
– od czego warto rozpocząć własne działania w przestrzeni?
– jakie są kroki w poszczególnych procedurach?
– na czym polega współpraca z urzędami i kiedy jest ona potrzebna?
– w jaki sposób i dlaczego warto angażować innych mieszkańców gminy we współpracę?

Styczniowe szkolenie było drugim z cyklu szkoleń on-line na temat przestrzeni publicznej.  Zapraszamy do obejrzenia nagrania z pierwszego webinarium, podczas którego skupiliśmy się na kwestiach prawnych i proceduralnych związanych ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz na planach zagospodarowania przestrzennego w gminie.

Prowadzenie: Paweł Jaworski – z wykształcenia architekt i filozof, zawodowo zajmuje się planowaniem przestrzennym. Przygotowuje i prowadzi warsztaty projektowe metodami partycypacyjnymi. Członek Zarządu Fundacji Napraw Sobie Miasto i  Zarządu Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Katowicach, stały współpracownik czasopisma Autoportret, wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury.