Pomiń menu

Atlas dobrych praktyk

Atlas dobrych praktyk

Oddajemy w Wasze ręce "Atlas dobrych praktyk". To zbiór 25 historii o działaniach uczestników akcji Masz Głos, które zmieniły życie lokalnych społeczności. Każda z nich to świetny instruktaż, jak działać, jak budować relacje zwłaszcza na odcinku urząd gminy - mieszkańcy.

W „Atlasie dobrych praktyk” znajdziecie opowieść m.in. o Toruniu, w którym powołano wszystkie rady osiedli, o powiecie olkuskim, gdzie z inicjatywy społeczników powstał rezerwat przyrody, o Oleśnicy, w której wójt i starosta uzgodnili sfinansowanie ścieżki rowerowej. Te i pozostałe historie łączy fakt, że polegały na współpracy inicjatorów – strony społecznej, z lokalnymi władzami i miejscową społecznością albo na ogromnej determinacji mieszkańców.

Dlatego „Atlas” to dobra lektura zwłaszcza dla aktywistów i władz samorządowych. Dla obydwu środowisk może być inspiracją:

  • pomysłowych tematów do działania,
  • instrukcją, jak szukać sojuszników działań i tworzyć lokalną sieć współpracy,
  • przykładem nieszablonowych form współpracy z władzą samorządową,
  • sprawdzonych sposobów prowadzenia działań komunikacyjnych w mediach tradycyjnych i mediach społecznościowych, konieczne.

„Atlas dobrych praktyk” jest interaktywny: możecie klikać w punkty na mapie i rozwijać historie, ale możecie też czytać tradycyjnie strona po stronie. Sprawdźcie sami!

Wszystkie inicjatywy opisane w „Atlasie dobrych praktyk” to działania, za które ich realizatorzy zostali uhonorowani w 2021 roku nagrodami: Super Samorząd i Super Głos akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Projekty dotyczą: Kluczborka i Krapkowic (opolskie), Pawonkowa i Katowic (śląskie), Torunia (kujawsko-pomorskie), Jadowa, Sochaczewa i Radomia (mazowieckie), Zalesia i Nowej Huty (małopolskie), Pruszcza Gdańskiego i sołectwa Czaple (pomorskie), Gorzowa Wielkopolskiego i Sieniawy Żarskiej (lubuskie), Bogusławic (dolnośląskie), Konina, Śremu, gminy Suchy Las, Jezior (wielkopolskie), Łap-Dębowiny i Białegostoku (podlaskie), Krosna i Rzeszowa (podkarpackie), Lublina (lubelskie), sołectwa Radomyśl (zachodniopomorskie).

Pobierz „Atlas dobrych praktyk”