Pomiń menu

Podglądamy uczestników akcji

Ile projektów w ramach budżetu obywatelskiego złożono w Lubartowie? Jak portal TuŻory.pl ocenia aktywność radnych? Kto siedzi na ławeczce postawionej przez mieszkańców i mieszkanki Jeleniej Góry? Jakich czytelników chce przyciągnąć biblioteka z Kazimierzy Wielkiej? Czego brakuje młodym z gminy Płużnica? Przeczytaj i zastanów się, jakie działania możesz podjąć u siebie!

Budżet obywatelski

zainspiruj sie budzet lubartow2 lepszeGrupa nieformalna Miasto Obywatelskie Lubartów (Lubartów, woj. lubelskie) już raz znalazła się w naszym newsletterze, gdy w lipcu opisaliśmy, czym zajmują się w ramach działania Dostępni radni. Przypomnijmy – grupa prowadzi stronę informującą o działaniach radnych i doprowadziła do udostępniania na stronie Urzędu Gminy zapisów video z sesji rady. W tym miesiącu chcemy jednak docenić także drugi obszar działań, którego Miasto Obywatelskie nie porzuciło po zeszłorocznych sukcesach wyróżnionych przez nas nominacją do nagrody SuperSamorząd. W poprzedniej edycji akcji grupa podjęła kroki zmierzające do przyjęcia uchwały wprowadzającej w Lubartowie budżet obywatelski. W tym roku członkowie grupy współpracowali przy tworzeniu ogólnych założeń budżetu i przy pisaniu projektu uchwały. Wydrukowali także materiały informacyjne o budżecie obywatelskim dla mieszkańców i mieszkanek oraz uczestniczyli w konferencji prasowej, na której zaprezentowano projekt uchwały. Uchwała została ostatecznie przyjęta w lipcu 2015 roku. W ramach pierwszej edycji budżetu mieszkańcy i mieszkanki Lubartowa złożyli 23 projekty na łączną kwotę 3 149 647 zł. Jak oceniają członkowie i członkinie grupy „udało się pobudzić aktywność w tym obszarze, mimo stosunkowo krótkiego czasu”.

Dostępni radni

zainspiruj się dostepni lubartowPortal TuŻory.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” już od początku stycznia 2015 roku prowadzi projekt Ranking Radnych. Przy rankingu pracują osoby z różnych środowisk lokalnych, przy czym zespół rankingu jest otwarty na nowych członków i członkinie. Zespół ocenia pracę i zaangażowanie radnych pod kątem uczestnictwa w sesjach i w komisjach Rady Miasta, prowadzenia dyżurów dla mieszkańców oraz prowadzenia i aktualizowania strony internetowej. Najbardziej aktywnym i dostępnym radnym przyznawane są punkty. Efekty monitoringu zespół prezentuje na stronie tuzory.pl/ranking-radnych oraz na Facebooku: facebook.com/RankingRadnychZory. Warto docenić także to, że aktywiści i aktywistki działający wokół portalu co miesiąc zamieszczają na naszej stronie podsumowanie swojej działalności – dziękujemy, że możemy być na bieżąco z tym, co się u Was dzieje! TuŻory.pl wzięły udział także w ogłoszonym przez nas w listopadzie działaniu „Rok po wyborach samorządowych: sprawdzamy!” – aktywiści i aktywistki odwiedzili radnych na dyżurach, wręczając im dyplomy za obecność.

Inicjatywa lokalna

zainspiruj się inicjatywa jelenia góraJuż od sześciu lat w naszej akcji bierze udział grupa mieszkańców i mieszkanek jednej z dzielnic Jeleniej Góry – Sobieszowa. Zespół Aktywności Społecznej, jak nazwali się członkowie i członkinie grupy, stara się integrować mieszkańców Sobieszowa organizując spotkania okolicznościowe – wieczory kolęd i pastorałek czy wieczór piosenki francuskiej. Od 2009 organizuje także spotkania z reprezentantami władz – w trakcie jednego z nich Prezydent Miasta uroczyście podpisał „Deklarację Prezydenta Miasta Jelenia Góra Marka Obrębalskiego rozwiązania problemów przedstawionych przez mieszkańców Sobieszowa”. W tym roku w ramach naszej akcji Zespół zdecydował się na dołączenie do działania Inicjatywa lokalna. Już w czerwcu wysiłki aktywistów i aktywistek przyniosły sukces – w wyniku współpracy mieszkańców i mieszkanek oraz władz samorządowych Jeleniej Góry oddano do użytku „Ławeczkę z Kunegundą” – legendarną postacią zamku Chojnik oraz tablicę informującą o miejscach, które warto zobaczyć w Sobieszowie. Ławeczkę i rzeźbę zaprojektował lokalny artysta, tablicę również wykonali miejscowi rzemieślnicy. Uroczystemu odsłonięciu ławeczki towarzyszyły dekoracje z epoki oraz poczęstunek.

Lepsze instytucje

zainpiruj sie lepsze inst biblioetkaPrzed państwem kolejna odsłona wiadomości z (nieoficjalnego) cyklu super bibliotek. Tym razem prezentujemy Miejsko-Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie). Oferta biblioteki wykracza poza wypożyczanie książek i czasopism – w bibliotece znaleźć można również filmy i audiobooki, skorzystać z komputerów z internetem, uczestniczyć w zajęciach komputerowych, klubach dyskusyjnych i spotkaniach z ciekawymi gośćmi. W tym roku biblioteka dołączyła także do naszej akcji, wybierając działania Lepsze instytucje. Nie poprzestając na własnych pomysłach zespół pracownic i pracowników dopasowuje ofertę i sposób funkcjonowania biblioteki do potrzeb i oczekiwań mieszkańców i mieszkanek. Bibliotekarki i bibliotekarze postanowili zachęcić do korzystania z placówki zwłaszcza dwie grupy wiekowe – seniorów i młodzież gimnazjalną. Przeprowadzona została diagnoza lokalna, obejmująca między innymi papierową i elektroniczną ankietę z pytaniami zamkniętymi (ocena funkcjonowania biblioteki) i otwartymi (miejsce na opisanie własnych pomysłów). Poza ankietą opinie o bibliotece zbierano też za pomocą „pytań na sznurku” oraz tablicy do przypinania karteczek z wypisanymi wypowiedziami. Co istotne – z diagnozą udało się wyjść poza samą bibliotekę – informację o ankiecie przekazywano uczniom, a więc w grupie dotąd z biblioteki nie korzystającej. Kontynuacją diagnozy lokalnej będą zaplanowane na styczeń warsztaty przyszłościowe.

Przestrzeń dla ludzi

zainspiruj sie przestrzen płużnicaMłodzieżowa Rada Gminy Płużnica (woj. kujawsko-pomorskie) działa od 1 lutego 2012 roku. Po pół roku od zawiązania przystąpiła do akcji Masz Głos, Masz Wybór, wybierając wówczas działanie Wspólna przestrzeń. W ramach akcji Rada odnowiła plażę nad okolicznym jeziorem, uczyniła ją bardziej przyjazną dla mieszkanek i mieszkańców. W kolejnych latach zajmowała się m.in. otwieraniem Urzędu Gminy na ludzi (w ramach zadania Urząd na piątkę), funduszem sołeckim i promowaniem inicjatywy uchwałodawczej. Za swoje działania Rada otrzymała od nas Nagrodę SuperSamorządu. Z dużym zainteresowaniem obserwujemy tegoroczną aktywność Rady. W obecnej edycji akcji, zataczając krąg, młodzież znów skupia się na przestrzeni publicznej. Ponieważ badania wśród młodzieży wykazały, że największym problemem jest dla młodych ludzi brak miejsca spotkań, Rada postawiła sobie za cel stworzenie takiego miejsca w jednym z nieużywanych gminnych budynków. Przedstawicielki i przedstawiciele Rady rozmawiali już o tym z władzami podczas spotkań oraz w trakcie sesji rady gminy. Trzymamy kciuki!