Pomiń menu

Masz głos on tour: Brody+Forst – 20 maja 2009

 

Po opuszczeniu Zielonej Góry (relacja tutaj), odwiedzający uczestników akcji koordynatorzy akcji „Masz głos, masz wybór” udali się do leżącej na Łużycach gminy Brody. Jadąc tam, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że po raz pierwszy w historii naszego projektu wizyta u jego uczestników odbędzie się częściowo poza granicami Rzeczypospolitej.

W Brodach spotkaliśmy się z przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Brody oraz współpracującego z nim Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Mieszkańców Brożka i Zasiek.

Ponieważ problemem, który nurtuje mieszkańców gminy, i który jest tematem prowadzonej tam akcji jest kwestia budowy kopalni odkrywkowej na jej terenie, nasi gospodarze, korzystając z dobrodziejstw układu z Schengen, postanowili pokazać nam istniejącą po drugiej stronie Odry kopalnię znajdującą się obok granicznego miasteczka Forst.

Po tym pierwszym w historii zagranicznym wypadzie związanym z akcją „Masz głos, masz wybór”, przeszliśmy do dyskusji na temat lokalnych problemów. Rozmawialiśmy o plusach i minusach związanych z planowaną w gminie inwestycją, o referendum, które odbędzie się w czerwcu w jego sprawie i planowanej przedreferendalnej debacie z udziałem mieszkańców. Wszystko to odbyło się w częściowo odrestaurowanym osiemnastowiecznym pałacu Von Brühl’ów, którego bogatą historię przedstawił nam Benedykt Szafrański ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Brody.

Aby przejść na podstronę Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Brody, kliknij tutaj.

Inne relacje z naszych wyjazdów – tutaj.