Pomiń menu

Poradnik dla kandydatek i kandydatów na www.maszglos.pl

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Z myślą o osobach, które działają w społecznościach lokalnych i chciałyby kandydować, ale nie mają doświadczenia w korzystaniu z biernego prawa wyborczego, Fundacja im. Stefana Batorego przygotowała przystępny poradnik. Kandydaci i kandydatki dowiedzą sie z niego o najważniejszych sprawach, o których powinni pamiętać chcąc walczyć o mandat. Poradnik, autorstwa Dawida Sześciło, został wydany w ramach akcji „Masz głos, masz wybór”, realizowanej od 2006 r. przez Fundację i Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Celem akcji „Masz głos, masz wybór” jest zainteresowanie obywateli sprawami społeczności lokalnej i zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach samorządowych, zarówno poprzez korzystanie z biernego, jak i czynnego prawa wyborczego. Istotnym punktem tych działań  jest  zmiana obiegowego przekonania o tym, kto może zostać radnym – zależy nam na zachęceniu do kandydowania przede wszystkim tych osób, które znane są  ze swej działalności lokalnej, ale do tej pory nie brały czynnego udziału w pracach organów przedstawicielskich gmin, powiatów i województw.

Dla wielu osób barierą powstrzymującą od zgłoszenia swojej kandydatury nie jest brak wiary we własne umiejętności, ale formalności związane z procesem rejestracji list wyborczych.

Przygotowany przez nas materiał dostarcza odpowiedzi na najważniejsze pytania, które pojawiają sie w związku z kandydowaniem:

  • Jak określa się liczbę wybieranych radnych? –>
  • Kto może kandydować? –>
  • Kto może tworzyć komitety wyborcze? –>
  • Kto może zgłaszać kandydatów? –>
  • Jakie są zasady prowadzenia kampanii wyborczej? –>
  • Jakie są zasady finansowania kampanii wyborczej? –>
  • Jakie są obowiązki wybranego już radnego? –>

Poradnik dostępny jest na stronie https://www.maszglos.pl/dla_kandydata.php. Można  go pobrać także w wersji elektronicznej w formacie PDF. (tutaj –>) Na stronie zamieszczone są także informacje o kompetencjach samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Jednocześnie przypominamy, że przez cały rok można zgłaszać swój udział w akcji „Masz głos, masz wybór”, w której jednym z zadań przewidzianych dla uczestników są działania mające na celu przekonanie lokalnych liderów do kandydowania w wyborach samorządowych. Więcej o zadaniach dla uczestników akcji na stronie  https://www.maszglos.pl/zadania_uczestnikow.php

O autorze poradnika:
Dawid Sześciło – prawnik, doktorant i wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwerystetu Warszawskiego, ekspert organizacji pozarządowych (m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Forum Obywatelskiego Rozwoju), autor licznych publikacji naukowych z zakresu prawa administracyjnego, wyborczego i praw człowieka.