Pomiń menu

Debata prezydencka w Łodzi

 

Przepytajmy kandydatów na prezydenta – łódzka debata wyborcza!
Już za kilka tygodni łodzianie zdecydują, kto zasiądzie w fotelu prezydenta miasta. Wybór powinien dotyczyć jakości zaproponowanego programu i wizji rozwoju miasta, a nie jedynie hasła i wizerunku z billboardu. Łódzkie organizacje pozarządowe znają potrzeby miasta od podszewki. Czy to samo mogą powiedzieć o sobie kandydaci na prezydenta? Skorzystajmy wspólnie z okazji, by odpytać o ważne dla nas kwestie polityków zabiegających o nasze głosy!
Z inicjatywy kilku organizacji pozarządowych zrodziła się idea przeprowadzenia debaty kandydatów na prezydenta miasta ze środowiskiem łódzkich społeczników. Debata zostanie zrealizowana pod egidą ogólnopolskiej kampanii Masz Głos Masz Wybór” a zaproszeni do niej zostaną kandydaci: p. W. Tomaszewski, Z. Janowska, D. Joński, W. Waszczykowski, H. Zdanowska.
 
To ma być debata o sprawach ważnych dla NGO i o konkretach.
Do dyskusji proponujemy 5 obszarów tematycznych:
– partycypacja społeczna
– rewitalizacja
– polityka społeczna
– kultura
– transport
Rozmowa na każdy z tematów zaczynałaby się od 3 minutowego wprowadzenia przez organizacje pozarządowe (specjalistów od danego obszaru), zawierającego krótką diagnozę, najważniejsze postulaty środowiska pozarządowego w Łodzi i 2-3 pytania do kandydatów. Kandydaci pytania do debaty otrzymają tydzień  przed spotkaniem, by móc się do nich przygotować. Stawiamy na jakość wystąpień reprezentantów NGO i dobrego moderatora (będzie nim Jakub Jakubowski – prowadzący cykl wywiadów „Bez pudru” na portalu HaloŁódź).
Spotkanie planowane jest na 14 lub 15 listopada (organizatorzy potwierdzą to w ciągu najbliższych dni) w sali konferencyjnej MS2 i potrwa ok. 2,5 godziny. Całość debaty zostanie nagrana i upowszechniona dzięki wsparciu serwisu HaloŁódź.
Znacie problemy miasta? Wiecie jakie postulaty i pytania trzeba przedstawić we wskazanych przez nas tematach kandydatom na najważniejszy w magistracie urząd? Kontaktuje się z nami jak najszybciej! Zapraszamy do współpracy przy tej inicjatywie wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe.
Bardzo chcemy także rozszerzyć listę podmiotów popierających pomysł. Jeśli uznacie, że debata z kandydatami to inicjatywa warta Waszego poparcia podajcie nam nazwę i adres kontaktowy do swojej organizacji. Dopiszemy Was do listy organizacji wspierających  – staniecie się dzięki temu współgospodarzami zapraszającymi kandydatów na debatę. Na deklaracje poparcia czekamy do końca października. 
Pokażmy, że łódzka pozarządówka jest silna i warto z nią dyskutować!
 
Osoba do kontaktu: Borys Martela [email protected]
 
Pomysłodawcy: FERSO, Łódzka Federacja Organizacji Pozarządowych, łódzki klub Krytyki Politycznej.
 
Wsparcia pomysłowi udzieliły dotychczas Fundacja Fenomen, Łódzka Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu, Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie, Młodzi Socjaliści, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (Oddział Łódzki), kwartalnik „Arterie”, Projekt: Polska! i magazyn „Liberte”.