Pomiń menu

Co robią politycy, aby zapobiec kompromitująco niskiej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Organizatorzy zeszłorocznej kampanii profrekwencyjnej "Zmień kraj, idź na wybory" mają zaszczyt zaprosić na konferencję prasową "Co robią politycy, aby zapobiec kompromitująco niskiej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego?" W 2004 roku nasz kraj niechlubnie wyróżnił się na tle Europy. Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła niewiele ponad 20%, podczas gdy przeciętnie w Europie 40%. A jak będzie w czerwcu 2009?

W rocznicę wyborów parlamentarnych z 2007 roku organizacje, które przeprowadziły kampanię „Zmień kraj. Idź na wybory” zapraszają na konferencję prasową, podczas której przedstawione zostaną propozycje koniecznych i możliwych do wprowadzenia zmian legislacyjnych umożliwiających zwiększenie frekwencji.

Konferencja prasowa odbędzie się 21 października o godzinie. 10.00 w Fundacji im Stefana Batorego, przy ulicy Sapieżyńskiej 10a w Warszawie. W konferencji wezmą udział: Henryka Bochniarz, Jarosław Bełdowski, Lena Kolarska-Bobińska, Przemysław Radwan i Aleksander Smolar.

Organizacje tworzące Koalicję przeprowadzą przed wyborami do Parlamentu Europejskiego kampanię społeczną podobną do Kampanii „Zmień kraj. Idź na wybory”. Jednak same kampanie społeczne, bez zmian legislacyjnych ułatwiających Polakom udział w wyborach, przyniosą ograniczone efekty. Politycy kolejnych koalicji rządzących deklarują poparcie dla takich rozwiązań, jednak nie są one przyjmowane na skutek sporów i gier politycznych dotyczących zmian w ordynacji wyborczej. Obecnie jest ostatni moment, aby jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przyjąć nie kontrowersyjne rozwiązania ułatwiające partycypację wyborczą.

Przypominamy, że w wyborach parlamentarnych w latach 1990-2005 uczestniczyło przeciętnie 46 proc. Polaków (w 2005 roku 40,5 proc.). Szczególnie niska była frekwencja wśród osób poniżej 35 roku życia (około 30 proc uprawnionych). Kampania „Zmień kraj. Idź na wybory” prowadzona przez Koalicję Społeczną 21października miała istotny wpływ na zwiększenie do 54 proc. frekwencji podczas wyborów w 2007 roku, szczególnie w grupie młodszych wyborców.