Pomiń menu

Próba. Polska w czasie epidemii

Próba. Polska w czasie epidemii

W czwartek 28 maja zapraszamy na ostatnią już rozmowę on-line z cyklu "Próba. Polska w czasie epidemii". Będzie rocznicowo! Z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego porozmawiamy, czy gmina to mieszkańcy. Aby dołączyć do spotkania, trzeba wejść o 19:00 na profil Fundacji Batorego na Facebooku.

Gościem ostatniej rozmowy online z cyklu „Próba. Polska w czasie epidemii będzie Szymon Osowski, prawnik, prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Rozmowę poprowadzi Edwin Bendyk, członek Zarządu Fundacji Batorego i publicysta „Polityki”.

  • pierwsza rozmowa z cyklu odbyła się 16 kwietnia z udziałem Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich. Dotyczyła kryzysu w kontekście obywatelskim – zapraszamy do obejrzenia nagrania;
  • 23 kwietnia prof. Bogdan de Barbaro, emeryt. prof. Katedry Psychiatrii UJ Collegium Medicum, mówił, jak zachować dobrą kondycję psychiczna podczas pandemii;
  • 30 kwietnia Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podzieliła się refleksją na temat perspektyw kultury po czasie epidemii;
  • 7 maja prof. Krystyna Skarżyńska, psycholożka związana z Instytutem Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, która opowiedziała o wartościach i postawach społecznych w obecnej sytuacji.
  • 14 maja prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, członek Rady Fundacji Batorego, mówił o stanie demokracji i wyborach.
  • 21 maja prof. Ewa Łętowska, pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich (1987-1992), sędzia NSA i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, mówiła o granicy naszych praw obywatelskich;

Rozmowy odbywają się w każdy czwartek o 19:00 – wystarczy wejść na profil Fundacji Batorego na Facebooku. W planach:

  • 28 maja, o sytuacji samorządu

Cykl „Próba. Polska w czasie epidemii” jest odpowiedzą na potrzeby sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się. Pandemia zaskoczyła cały świat, mimo że nie brakowało ostrzeżeń przed nadchodzącym zagrożeniem. Kryzys przez nią wywołany stał się także wielkim testem naszej demokracji i jakości władz państwowych, samorządu terytorialnego, społeczeństwa i solidarności obywatelskiej. Z ekspertkami i ekspertami porozmawiamy o tym, jak bliskie im sfery życia zareagowały na kryzys, jakie widzą zagrożenia i gdzie upatrują nadziei.

Organizatorami cyklu są program Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Patronat medialny objęła „Polityka”.

foto: Marcin Kluczek