Pomiń menu

Rok pod znakiem młodzieży

Pomoc osobom, które ucierpiały w wybuchu gazociągu, walka o  nocne dyżury aptek i systematyczne starania o powstanie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Młodzież z Murowanej Gośliny skutecznie walczy o swój głos w mieście.

Zaczęło się od jednego z warsztatów na temat postaw obywatelskich w 2017 roku. To wówczas zakiełkował pomysł na stworzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie. Młodzież z determinacją realizowała kolejne kroki – zaproponowała, że skieruje pismo do burmistrza i spotka się z nim. Przychylna reakcja burmistrza Dariusza Urbańskiego była podwaliną do kolejnego etapu – współpracy z radnymi. Młodzi mieszkańcy stali się częstymi gośćmi na sesjach Rady Miasta. Przy współpracy z radnymi stworzyli regulamin Rady Młodzieżowej, system wyborczy, nakreślili cele swojego działania.

20 marca rada jednogłośnie zadecydowała o tym, że w Murowanej Goślinie młodzież będzie miała głos. Pierwsza Młodzieżowa Rada ma zostać powołana w maju. Na kwiecień zaplanowano wybory.

Jakie cele stawiają sobie młodzi ludzie? Stworzenie klubu młodzieżowego, zagospodarowanie rynku i stworzenie systemu wolontariatu dla młodzieży. Ponadto młodzi radni chcą sprawić, aby system połączeń komunikacji miejskiej był bardziej przyjazny dla młodzieży, która dojeżdża do szkół spoza Murowanej Gośliny.

Są podstawy, aby wierzyć, że nie są to tylko czcze obietnice.  W styczniu, kiedy w Murowanej Goślinie wybuchł gazociąg, młodzi mieszkańcy zorganizowali w szkole zbiórkę chemii gospodarczej oraz środków higienicznych dla najbardziej poszkodowanych. Udało się uzbierać dwa duże kartony potrzebnych materiałów. Ich działania, przy wsparciu radnego i jednego z nauczycieli doprowadziły także do tego, że w Murowanej Goślinie apteki wprowadziły nocne dyżury.

Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!