Pomiń menu

Samouczek akcji Masz Głos: pierwsze kroki

Jesteście w akcji po raz pierwszy? Podpowiadamy, od czego zacząć działanie.

1. Współpracujcie z mieszkańcami

Pierwsze miesiące w akcji już za Wami, macie już na pewno pomysł na swoje działania. Pamiętajcie jednak, że samorząd jest wspólnotą. Podejmując działania postarajcie się współpracować z innymi mieszkańcami, dzięki czemu wszystkie potrzeby i  perspektywy zostaną dostrzeżone, a rąk i energii do pracy będzie więcej.  Zorganizujcie spotkanie otwarte dla wszystkich chętnych, podczas którego zdecydujecie jakie konkretnie działanie chcecie podjąć w swojej gminie. Pamiętajcie, że aby spotkanie było rzeczywiście „otwarte”, jak najwięcej osób musi się o nim dowiedzieć –powieście plakaty na  słupach ogłoszeniowych, poinformujcie lokalne media. Może zaprosicie mieszkańców na spotkanie z okazji świąt? Tutaj podpowiadamy, jak organizować społeczność.

2. Współpracujcie z władzami

Nawiążcie współpracę także z przedstawicielami władz lokalnych. Przedstawcie im się, opowiedzcie o pomyśle, który chcecie realizować. Postarajcie się poznać wszystkich – nie ograniczajcie się do jednej opcji politycznej.

3. Zaplanujcie działania

Rozpiszcie także realizację waszego pomysłu na kolejne etapy. Pomogą Wam w tym koordynatorzy działania, na które się zdecydowaliście. Zastanówcie się nad tym, kto w Waszym środowisku może pomóc w realizacji pomysłu  – poprzez informowanie o Waszych działaniach, użyczenie miejsca na spotkania, wsparcie finansowe lub rzeczowe.

4. Poznajcie swoje prawa i sięgnijcie po wiedzę

Na naszej stronie internetowej znajdziecie poradniki i publikacje, z których warto skorzystać na początku działania. Z Karty Praw Mieszkańca dowiecie się, jakie prawa Wam przysługują i na jakie podstawy prawne możecie się powoływać w kontakcie z władzami. Z kolei seria poradników podpowie Wam jak brać udział w decyzjach władzy, jak współpracować z mieszkańcami i jak wpływać na budżet.