Samouczek akcji Masz Głos: pierwsze kroki
Zaproszenie do udziału w akcji przyszło mailem, znajomy wkleił ci adres naszej strony na Facebooku, a może dowiedziałeś/aś się o nad z radia. Na stronie internetowej wypełniłeś/aś formularz zgłoszeniowy. I... co dalej? Jeśli jesteście w akcji po raz pierwszy, podpowiadamy od czego zacząć działanie.
- Współpracujcie z mieszkańcami
Pierwsze miesiące w akcji już za Wami, macie już na pewno pomysł na swoje działania. Pamiętajcie jednak, że samorząd jest wspólnotą. Podejmując działania postarajcie się współpracować z innymi mieszkańcami, dzięki czemu wszystkie potrzeby i perspektywy zostaną dostrzeżone, a rąk i energii do pracy będzie więcej. Zorganizujcie spotkanie otwarte dla wszystkich chętnych, podczas którego zdecydujecie jakie konkretnie działanie chcecie podjąć w swojej gminie. Pamiętajcie, że aby spotkanie było rzeczywiście „otwarte”, jak najwięcej osób musi się o nim dowiedzieć –powieście plakaty na słupach ogłoszeniowych, poinformujcie lokalne media.
- Współpracujcie z władzami
Nawiążcie współpracę także z przedstawicielami władz lokalnych. Przedstawcie im się, opowiedzcie o pomyśle, który chcecie realizować. Postarajcie się poznać wszystkich – nie ograniczajcie się do jednej opcji politycznej.
- Zaplanujcie działania
Rozpiszcie także realizację waszego pomysłu na kolejne etapy. Pomogą Wam w tym koordynatorzy działania, na które się zdecydowaliście. Zastanówcie się nad tym, kto w Waszym środowisku może pomóc w realizacji pomysłu – poprzez informowanie o Waszych działaniach, użyczenie miejsca na spotkania, wsparcie finansowe lub rzeczowe.
- Poznajcie swoje prawa i sięgnijcie po wiedzę
Na naszej stronie internetowej znajdziecie poradniki i publikacje, z których warto skorzystać na początku działania. Z Karty Praw Mieszkańca dowiecie się, jakie prawa Wam przysługują i na jakie podstawy prawne możecie się powoływać w kontakcie z władzami. Z kolei seria poradników podpowie Wam jak brać udział w decyzjach władzy, jak współpracować z mieszkańcami i jak wpływać na budżet.