Pomiń menu

Sprzątanie Wielkopolskiego Parku Narodowego

Sprzątanie Wielkopolskiego Parku Narodowego

działanie: Wolontariat WPN (woj. wielkopolskie)

W Wielkopolskim Parku Narodowym śmieci jest dużo, bo ze wszystkich stron otaczają go gminy o bardzo wysokim stopniu rozwoju budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury. Jest on też jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych. Jednak to nie turyści są głównymi odpowiedzialnymi za zanieczyszczanie tych terenów, ale w dużej mierze okoliczni mieszkańcy. Świadczy o tym charakter znajdowanych przez Wolontariat WPN śmieci: odpady budowlane czy poremontowe, szkło itp. Grupa od lat podejmuje się sprzątania tych terenów. Zadbała też o to, aby po każdej takiej akcji śmieci z terenu parku były odbierane przez służby leśne albo gminy (włączyły się w to miasto Puszczykowo, gmina Mosina, gmina Komorniki sąsiadujące z Parkiem).

W ubiegłym roku największym sukcesem grupy było doprowadzenie do usunięcia wysypiska śmieci z terenu parku, w obrębie którego znajduje się jeden ze szpitali Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. Wolontariusze odkryli tutaj wielotonowe pokłady śmieci: odpady budowlane i poremontowe, zużyty sprzęt elektroniczny, części samochodowe, szkło okienne, a nawet odpady medyczne – igły, cewniki, fiolki, opakowania po lekach. Wszystko udokumentowali na zdjęciach i skierowali pismo zawiadamiające o stanie rzeczy do dyrekcji WPN oraz Urzędu Marszałkowskiego. Podczas spotkania z urzędnikami dostali zapewnienie, że sprawa będzie załatwiona. Jednak nie wykonano żadnego ruchu, by zlikwidować wysypisko, zagrażające zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt żyjących na tym terenie. Po roku wolontariusze wrócili na teren wysypiska, zrobili oględziny i przygotowali materiał, który został przesłany do mediów lokalnych z prośbą o nagłośnienie tematu. Zadziałało. Odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Wolontariatu i szpitala. Powstał protokół z oględzin miejsca.

„Otrzymaliśmy zapewnienie, że śmieci zostaną usunięte i z oględzin miejsca przez naszych wolontariuszy wynika, że znaczna część wysypiska została zlikwidowana. To nasz wielki sukces” – mówi Magdalena Madajczyk-Głowacka. Więcej o sprawie na stronie Wolontariatu WPN.

Działania Wolontariatu WPN nie ograniczają się tylko do zbierania śmieci. Grupa edukuje też dzieci i młodzież w zakresie dbania o naturę, a w jej gronie są rodzice, którzy przychodzą na akcje sprzątania wraz ze swoimi dziećmi. Z kolei one stają się ambasadorami akcji sprzątania w swoim środowisku. Wolontariusze nagrywają filmiki edukacyjne, które trafiają potem do szkół i grup nauczycielskich na Facebooku.

*

Wolontariat WPN został doceniony za sprzątanie terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego nagrodą Super Głos, przyznawaną w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Więcej historii współpracy w społecznościach w lokalnych w „Atlasie dobrych praktyk”