Pomiń menu

Stanowisko organizatorów akcji Masz Głos, Masz Wybór w sprawie wypowiedzi posła Jacka Żalka

W imieniu akcji Masz Głos, Masz Wybór oświadczamy, że wypowiedź posła Jacka Żalka (PO) na temat nadesłanej przez wyborców korespondencji świadczy o nierozumieniu podstawowych zasad funkcjonowania demokracji.

Kontakt z wyborcami jest jednym z najważniejszych obowiązków osób wybieranych przez obywateli. Jak mówi Joanna Załuska z akcji Masz Głos, Masz Wybór: „Od lat przekonujemy, że rządzenie polega na dialogu, a nie na siedzeniu w zaciszu gabinetów. Jeśli pan poseł nie jest zainteresowany kontaktem z wyborcami i w sposób lekceważący wypowiada się o nadsyłanej korespondencji, to powinien wiedzieć, że obraża wyborców i być może winien zastanowić się nad zmianą zajęcia. Tysiące listów, które zostały nadesłane, nawet, jeśli z treścią ich poseł się nie zgadza, należy wziąć pod uwagę. Apelujemy do polityków, by unikali tego typu wypowiedzi, ponieważ jesteśmy przekonani, że ma to bezpośrednie przełożenie na frekwencję wyborczą.”

Wypowiedź posła Jacka Żalka

O Masz Głos , Masz Wybór

Program Masz Głos Masz Wybór został zainicjowany w 2002 roku przez Fundację im. Stefana Batorego. W ramach programu prowadzona jest akcja Masz Głos, Masz Wybór, w której co roku kilkaset organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całej Polski podejmuje działania służące animowaniu partycypacji obywatelskiej, budowaniu dialogu mieszkańców z ich przedstawicielami w samorządzie lokalnym i integracji lokalnych wspólnot wokół rozwiązywania problemów gminy. W okresie przedwyborczym w koalicji z innymi organizacjami ogólnopolskimi, prowadzone są działania profrekwencyjne. Podejmowane są też – samodzielnie i w koalicji z innymi organizacjami pozarządowymi – działania rzecznicze zmierzające do wprowadzenia w prawie wyborczym zmian ułatwiających obywatelom udział w głosowaniu i umożliwiających im podjęcie świadomej decyzji wyborczej.

 

Więcej informacji udziela: Joanna Załuska, tel.: 502 064 507, email: [email protected]