Pomiń menu

TuŻory, czyli co zrobić, by władze same chciały być monitorowane

Portal TuŻory.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” od początku stycznia 2015 roku prowadzi projekt Ranking Radnych. Uczestnikom akcji udało się osiągnąć bardzo trudny efekt – monitorować władze w taki sposób, by nie postrzegały tego jako zagrożenia, lecz jako proces umożliwiający im wprowadzanie pozytywnych zmian.

Zespół rankingu tworzą osoby z różnych środowisk lokalnych, które monitorują radnych i podczas comiesięcznych spotkań oceniają ich aktywność pod kątem uczestnictwa w sesjach Rady Miasta, uczestnictwa w komisjach Rady Miasta, prowadzenia dyżurów dla mieszkańców oraz prowadzenia i aktualizowania strony internetowej. Najbardziej aktywnym i dostępnym radnym przyznawane są punkty. Dane kontaktowe radnych oraz efekty monitoringu zespół prezentuje na stronie tuzory.pl/ranking-radnych i na Facebooku:  facebook.com/RankingRadnychZory. W trakcie trwania akcji o ocenę własnej pracy poproszeni zostali także sami radni, do których rozesłane zostały ankiety, prezentowane obecnie na stronie w cyklu „Wywiad Tygodnia”.  Zespół działaczy skupionych wokół portalu zorganizował również Święto Samorządu Lokalnego, który był okazją do osobistego spotkania mieszkańców i radnych. TuŻory.pl wzięły udział w ogłoszonym przez nas w listopadzie działaniu „Rok po wyborach samorządowych: sprawdzamy!” – aktywiści i aktywistki odwiedzili radnych na dyżurach, wręczając im dyplomy za obecność. Warto docenić to, że przez cały rok trwania akcji aktywiści i aktywistki działający wokół portalu co miesiąc zamieszczali na naszej stronie podsumowanie swojej działalności.
Sukcesem współtwórców portalu jest przekonanie radnych do dbania o bliski kontakt z mieszkańcami, zarówno bezpośredni podczas dyżurów, jak poprzez internet. Na samym początku, tuż po wyborach, regularne dyżury pełniło maksymalnie 5 osób. Obecnie, comiesięczne dyżury pełni 16 radnych, a dodatkowo 3 radnych dostępnych jest w ramach przyjęcia stron (rotacyjnie), z czego, jak mówią radni, mieszkańcy chętnie korzystają, przychodząc z pytaniami lub swoimi pomysłami. Dzięki namowom uczestników naszej akcji radni założyli też konta na facebooku, twitterze czy portalu Salon24.pl a nawet blogi, na których regularnie informują mieszkańców o rezultatach swojej pracy i o aktualnej sytuacji w Radzie Miasta Żory. Zainteresowanie mieszkańców widać wyraźnie po ilości wpisów.