Pomiń menu

Webinarium: jak chronić sygnalistów w samorządach?

Webinarium: jak chronić sygnalistów w samorządach?

Dyrektywa unijna z 2019 r. zapowiada wprowadzenie w państwach członkowskich nowych środków ochrony prawnej sygnalistów. Będą mogli korzystać z nich także pracownicy administracji samorządowej. Instytucje publiczne mają ustanowić własne procedury zgłaszania nieprawidłowości i zasady postępowania z otrzymanymi zgłoszeniami.

Podczas webinarium opowiemy, jakie wyzwania stawia przed publicznymi pracodawcami dyrektywa o sygnalistach i jak może poprawić prace urzędów. Wyjaśnimy też:

  • kim są sygnaliści i dlaczego Komisja Europejska zdecydowała się ich chronić;
  • kogo i o czym konkretnie będzie można bezpiecznie alarmować po wejściu w życie unijnej regulacji;
  • jak powinna wyglądać polityka ochrony sygnalistów w samorządzie;
  • co może pomóc, a co przeszkodzić w skutecznym wdrożeniu procedur zgłaszania nadużyć.

Aby wziąć udział w webinarium, trzeba zarejestrować się pod linkiem:

Zarejestruj się na webinarium

i we wtorek 26 maja o 19:00 dołączyć do webinarium, klikając na link otrzymany w e-mailu potwierdzającym rejestrację. Udział w webinarium jest bezpłatny.

Webinarium prowadzi

Marcin Waszakpolitolog, socjolog, ekspert forumIdei Fundacji Batorego. Kieruje w niej działaniami związanymi z ochroną sygnalistów, m.in. przygotowaniem obywatelskiego projektu ustawy i jego adaptacją do wymagań europejskiej Dyrektywy. Współtworzy stronę sygnalista.pl. Autor licznych publikacji, ostatnia z nich to „Strażnicy demokracji. Nowe perspektywy ochrony sygnalistów”.