Pomiń menu

Webinarium: samorząd pod rządami COVID-19

Webinarium: samorząd pod rządami COVID-19

Specustawa zmieniła działanie samorządu lokalnego. Dostał nowe zadania i uprawnienia, ale w tym samym czasie wiele spraw nie może być procedowanych. Jak dziś wygląda jego działanie i nasze relacje z władzą? Zapraszamy na webinarium!

To webinarium jest dla mieszkanek i mieszkańców, ale też dla pracowników administracji publicznej. Pomoże zorientować się w przepisach i funkcjonowaniu urzędów – czyli w sprawach, które mnożą pytania, wydają się niejasne. Dowiemy się z niego:

  • z czego wynikają zakazy/nakazy np. przemieszczania się;
  • jak polecenia Premiera, wojewodów, Ministra Zdrowia mogą wpłynąć na działanie samorządu;
  • wpływ ograniczeń na sprawy w sądach, budżet obywatelski, fundusz sołecki, konsultacje społeczne, rewitalizację i zagospodarowanie przestrzenne, inicjatywę lokalną, jawność;
  • zasady pracy rad gminy pod nowymi przepisami;
  • nowe uprawienia wójtów/burmistrzów/prezydentów;
  • jak działają urzędy – załatwianie spraw, godziny otwarcia
  • co z organizacjami społecznymi: zasadami działania, konkursami, rozliczeniami.

Aby wziąć udział w webinarium, trzeba zarejestrować się pod linkiem:

Zarejestruj się na webinarium

i we wtorek 5 maja o 19:00 dołączyć do webinarium, klikając na link otrzymany w e-mailu potwierdzającym rejestrację. Udział w webinarium jest bezpłatny.

Webinarium prowadzi:

Szymon Osowski – prawnik, prezes Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, pomysłodawca portalu www.informacjapubliczna.org, poświęconego prawu do informacji. Na co dzień przygląda się tworzeniu prawa w obszarze jawności i praw obywatelskich, przygotowuje sprawy sądowe, jeździ po Polsce, by opowiadać o prawie do informacji i prawach mieszkańców. Wielokrotnie doceniany za swoja działalność. W 2014 roku otrzymał od Prezydenta RP złoty Krzyż Zasługi, od 2012 „Dziennik Gazeta Prawna” umieszcza jego nazwisko w rankingu najbardziej wpływowych prawników.

Organizatorami webinarium są: akcja Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Sieć Obywatelska Watchdog Polska.