Pomiń menu

Wybory samorządowe zaczynają się już teraz!

Ruszyła kolejna, trzynasta już, edycja akcji Masz Głos, Masz Wybór. Weźmie w niej udział 190 formalnych i nieformalnych organizacji z 144 gmin w całej Polsce. Chętni nadal mogą się zgłaszać, aby z pomocą ekspertów przygotować swoje gminy do wyborów.

W listopadzie czekają nas wybory samorządowe – do władz gmin, powiatów i województw. Niestety w debacie publicznej temat niemal nie funkcjonuje, skryty w cieniu Eurowyborów i bieżących wydarzeń politycznych. Tymczasem dla tak zwanych „zwykłych mieszkańców” to wybory samorządowe są najważniejsze. – To przecież samorządom powierzamy dużą część naszych podatków, komfort życia, czy jakość edukacji i bezpieczeństwo naszych dzieci – zauważa Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.

To dlatego w tym roku wszystkie przygotowane przez Fundację Batorego i jej partnerów działania skupione są wokół tematyki wyborów samorządowych. Wystarczy wejść na stronę www.maszglos.pl, wybrać jedno z działań i zacząć…
Na przykład, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa zrealizuje scenariusz „Wybory dla każdego”. Przy okazji majowych Eurowyborów zbada m.in., czy wszyscy mieszkańcy mają szansę oddać swój głos; czy osoby chore, starsze lub niepełnosprawne mogły dotrzeć do lokalu lub zagłosować korespondencyjnie; czy były o tym odpowiednio informowane. Na podstawie obserwacji, latem Stowarzyszenie przedstawi rekomendacje usprawnień, które urząd gminy będzie mógł wprowadzić jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

Portal ŁOMIANKI.INFO, w ramach działania „Głosuj świadomie”, pomoże mieszkańcom podejmować w pełni dojrzałe decyzje wyborcze. Wypyta wszystkich kandydatów o ich programy, poglądy, kompetencje i dotychczasowe doświadczenia, a zebrane informacje z dużym wyprzedzeniem rozpowszechni. Chodzi o to, żeby wybory wygrywali kandydaci najlepsi merytorycznie, a nie ci, którzy rozdadzą najwięcej ulotek lub wydrukują najbardziej kolorowe plakaty.
Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Słupska i Regionu ocenią dotychczasowe sposoby komunikowania się radnych i urzędu z mieszkańcami oraz wypracują standardy i rekomendacje na przyszłą kadencję (działanie „Dostępni samorządowcy”). Dzięki temu gminna społeczność będzie miała szansę wybrać tych kandydatów, którzy rzeczywiście słuchają potrzeb mieszkańców.

O owocną współpracę przyszłych władz samorządowych i mieszkańców starać się będą aktywiści Stowarzyszenia Tłok z Torunia. Zdecydowali się na realizację działania „Lokalne konsultacje”. W tej chwili z funkcjonowania tego mechanizmu w gminie nie są specjalnie zadowoleni, ani przedstawiciele władz, ani mieszkańcy. Teraz, w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór wspólnie wypracują reguły, które obowiązywać będą w przyszłości.
Podobna filozofia przyświeca Młodzieżowej Radzie Gminy Płużnica. W ramach scenariusza „Nasza gmina, nasza sprawa” – angażując mieszkańców, dotychczasowe władze oraz kandydatów – rozpoznawać będą najważniejsze problemy trapiące lokalną społeczność i szukać ich rozwiązań, które wdrażać będą mogły nowo wybrane władze.

Mieszkańcy sołectwa Chwaszczyno (gmina Żukowo) spróbują wypracować optymalny dla swojej miejscowości model „Budżetu obywatelskiego” czyli mechanizmu pozwalającego mieszkańcom współdecydować o tym, jak wydawane są pieniądze z lokalnej kasy, a następnie sprawdzi, które ze startujących w wyborach komitetów są za jego wprowadzeniem.

Działań w sumie jest sześć. Część dotyczy logistyki wyborczej, część – odpowiedniej selekcji kandydatów, a jeszcze inne polegają na diagnozie lokalnych problemów i wspólnym wypracowywaniu recept. – Wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie, że tegoroczne wybory samorządowe, w lokalnej świadomości, rozpoczną się już teraz – zachęca Joanna Załuska. – Serdecznie zapraszam!

Kontakt:
Olga Skarżyńska
Fundacja im. Stefana Batorego
[email protected]
22 536 02 62