Pomiń menu

Z dzienniczka uczestników akcji

Uczestnicy akcji już od roku przy naszym wsparciu wprowadzają zmiany w swoich gminach czy miejscowościach. Ich pomysłem na osiągnięcie celu może być nakręcenie filmiku o budżecie obywatelskim, założenie bloga sołtyski, organizacja debat i spotkań z burmistrzem, założenie Punktu Informacyjnego dla działaczy lub wytyczenie Alei Edukacyjnej. Co miesiąc opisujemy pomysły i działania kilku uczestników – przeczytajcie, co robią kolejni.

budzet radaBudżet obywatelski

W Hrubieszowie (woj. lubelskie) mieszanki i mieszkańcy doradzają burmistrzowi w sprawach gospodarczych, dzięki powołanej w marcu 2015 roku Hrubieszowskiej Radzie Gospodarczej. W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór Rada zajmuje się między innymi budżetem obywatelskim. Na początku postawiła sobie za cel wypromowanie tego narzędzia i zachęcenie mieszkańców i mieszkanek do idei wprowadzenia go w Hrubieszowie. W styczniu w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się zorganizowana przez Radę debata, w ramach której ekspert Fundacji Batorego – Dariusz Kraszewski, opowiedział o zasadach tworzenia budżetu obywatelskiego i o korzystaniu z budżetowych środków. Na spotkanie, poza mieszkańcami i mieszkankami, zaproszeni zostali burmistrz, radni, a także Młodzieżowa Rada Miasta. Rada liczy, że jeśli uda im się zachęcić do pomysłu wprowadzenia budżetu, to już niebawem będzie mógł zostać powołany zespół, który właśnie tym się zajmie. Póki co Rada zmontowała i zamieściła w internecie filmik na temat budżetu, bazujący na naszych materiałach i na zapisie spotkania – dzięki temu informacja trafi także do tych mieszkańców i mieszkanek, którzy nie dotarli do Domu Kultury. Gratulujemy pomysłu i wykonania!

dostepni radni bialy dunajec4Dostępni radni

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej z Białego Dunacja (woj. małopolskie) dołączyła do akcji w 2013 roku, zajmując się wówczas funduszem sołeckim. W bieżącej edycji akcji biblioteka zajęła się działaniem Dostępni radni, dążąc do zacieśnienia współpracy mieszkańców i mieszkanek z władzami. Pierwszym krokiem było szkolenie dla radnych „Jak pełnić mandat radnego?”, przygotowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Okazją do nawiązania kontaktów między radnymi i mieszkańcami i mieszkankami oraz do wzajemnego poznania się, było zorganizowane przez bibliotekę święto samorządu lokalnego, do czego rokrocznie zachęcamy uczestników akcji. Święto obchodzono podczas Międzypowiatowego Pikniku Sportowego „XII DUNAJECKIE GRANIE”. Biblioteka rozwiesiła wówczas plakaty oraz wystawiła stoisko z materiałami informacyjnymi, a do quizu sportowego dołączyła pytania dotyczące samorządu lokalnego. Sukcesem, mierzonym liczbą odwiedzin, jest też uruchomiony przez Bibliotekę blog sołtyski.

inicjatywa sztum4Inicjatywa lokalna

Debaty, festyny, zbiórki krwi, wykłady – tym od 2011 zajmuje się Młodzieżowa Grupa Działania ze Sztumu (woj. pomorskie). Wspólny mianownik jest jeden: rozruszanie mieszkańców i mieszkanek do podejmowania aktywności. W tym roku MGD, współpracując z szeregiem lokalnych grup i organizacji, dąży do reaktywowania w swoim mieście skate parku. W tym działaniu młodych wspiera akcja Masz Głos, Masz Wybór, a narzędziem, który grupa postanowiła wykorzystać dla osiągnięcia swojego celu, jest inicjatywa lokalna. Na szczęście już podczas wstępnych rozmów z burmistrzem okazało się, że magistrat jest w trakcie pisania projektu uchwały o inicjatywie lokalnej. Po niedługim czasie uchwała została przyjęta, niestety – bez konsultacji społecznych, co rzuca sie cieniem na ten pozytywny co do istoty proces. W ramach budowania poparcia dla pomysłu odtworzenia skate parku powstał fan page inicjatywy oraz odbyło się kilka spotkań, w tym spotkanie z wiceburmistrzem Sztumu, zbierane są też podpisy poparcia. W planach są kolejne spotkania, a także warsztaty na temat inicjatywy lokalnej oraz debata oksfordzka.

lepsze instytucje turośńLepsze instytucje

Dla Gminnego Ośrodka Kultury w Turośni Kościelnej (woj. podlaskie) udział w tegorocznej edycji akcji jest pierwszym doświadczeniem z akcją Masz Głos, Masz Wybór. Zdecydowanie jednak nie jest to dla GOKu pierwsze działanie skierowane na wspólną pracę z mieszkańcami i mieszkankami – już od lat zespół Ośrodka stara się jak najbardziej otwierać instytucję na społeczność. W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór pracownicy i pracownice Ośrodka skupili się na poprawie funkcjonowania instytucji. Przeprowadzili kampanię promującą akcję Masz Głos, Masz Wybór i popularyzowane przez nią narzędzia. Następnie, w związku z dużym zainteresowaniem informacjami na temat możliwości pozyskiwania środków finansowych na działalność społeczną, utworzyli Punktu Informacji dla Młodych Liderów i osób aktywnie działających na rzecz lokalnego społeczeństwa.

przestrzen jablowoPrzestrzeń dla ludzi

Dobrym pomysłem na porwanie mieszkanek i mieszkańców do wspólnego działania, jest wykorzystanie ważnej dla społeczności daty. To właśnie udało się w Zespole Szkół Publicznych w Jabłowie. Z rozmów m.in podczas zebrań wiejskich czy imprez szkolnych, a także z ankiet, pracownice i pracownicy szkoły wiedzieli o potrzebie ożywienia przestrzeni samej szkoły oraz otwartego terenu wokół szkoły, stanowiących centralne miejsca wsi. Okazją do tego stał się przypadający w 2015 roku 200 jubileusz istnienia szkoły. Działania zostały zaplanowane wspólnie ze społecznością – podczas debaty i spotkań z rodzicami, absolwentami i lokalnymi władzami. Sukcesem spajającym społeczność okazała się akcja z okazji Dnia Czytania Narodowego. Spośród planowanych interwencji udało się zasadzić klomb (we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiety Kwiaty Kociewia), na wiosnę zasadzone zostaną rośliny wyznaczające Aleję Edukacji, powstanie siłownia „pod chmurką” z częścią edukacyjną, a teren nad jeziorem zyska ławeczki tematyczne. Na czerwiec planowany jest festyn i dzień otwarty szkoły.