Pomiń menu

Zainspiruj się

Sieciowanie lokalnych organizacji, ustawienie we wsi ławek pamięci, organizacja dyskusji obywatelskich, utworzenie wiejskiej świetlicy i poprawa bezpieczeństwa na osiedlu – oto czym będą się w tym roku zajmować niektórzy uczestnicy akcji. Przeczytajcie, jakie już osiągnęli sukcesy. A jaki jest Wasz pomysł na działanie? Dodawajcie na stronę własne relacje i zdjęcia!

santockoSołectwo Santocko (Santocko, lubuskie) działa w tym roku w akcji Masz Głos pod raz pierwszy. Zainspirowani przez sołtysa członkowie tamtejszej rady sołeckiej wraz ze strażakami z ochotniczej straży pożarnej, seniorami z klubu seniora oraz pracownikami i wolontariuszami świetlicy wiejskiej postanowili wspólnie rozruszać tę liczącą 700 mieszkańców miejscowość. Ich pomysłem na zaangażowanie mieszkańców do działania na rzecz otoczenia jest wspólne ustawienie we wsi „Ławek Pamięci”. Każda z nich upamiętniać będzie ciekawe postaci związane z gminą, a jednocześnie stworzy okazję do chwili relaksu i rozmowy z sąsiadami we wspólnej przestrzeni. Dwie pierwsze ławki, przybliżające mieszkańcom historię mieszkańca Santocka, który zdobył Mount Everest oraz pochodzącego z Santocka poety-prozaika, staną jeszcze w tym roku. Działania sołectwa wesprze Stowarzyszenie Polites, tegoroczny partner akcji Masz Głos.

niewodnica3Stowarzyszenie Przyjaciół Niewodnicy (Niewodnica, podlaskie), biorące udział w akcji Masz Głos już od 10 lat, zaplanowało zrealizować w trwającej edycji akcji aż dwa cele: jednym z nich jest zagospodarowanie pustego placu we wsi, drugim – ożywienie wiejskiej świetlicy. W akcji bierze udział także sołtys tej niewielkiej miejscowości, z planem uruchomienia klubu sołtysów. Okazuje się, że trzy cele na jedną miejscowość to wcale nie za dużo: już w listopadzie i grudniu w świetlicy odbyły sie pierwsze spotkania w ramach kawiarenki obywatelskiej. Dyskusje w ramach kawiarenki poruszać będą tematy społeczne, wybierane przez samych mieszkańców. Stowarzyszenie zapowiada także inne działania w świetlicy, angażujące mieszkańców i władze samorządowe, w czym wesprze stowarzyszenie koordynator akcji z Fundacji Batorego. Trzymamy kciuki za wszystkie działania i czekamy na kolejne doniesienia!

kokociniec3Inicjatywa Mieszkańców Osiedla Kokociniec (Katowice, śląskie) – pod taką nazwą dołączyła w tym roku do akcji Masz Głos nieformalna grupa katowiczan.  Jej członkowie chcą zachęcić swoich sąsiadów do wspólnego działania na rzecz ich miejsca zamieszkania –  katowickiego osiedla Kokociniec, należącego do kopalni, a nie do miasta, co czyni z niego ciekawy obszar aktywności społecznej. Ich pierwszym sukcesem było zgłoszenie do budżetu obywatelskiego Katowic na rok 2017 projektu budowy strefy aktywności fizycznej na osiedlu, który zdobył najwyższą liczbę głosów! W ramach akcji Masz Głos mieszkańcy osiedla zajmą się dwoma głównymi celami – poprawą bezpieczeństwa na jednej z ulic, wskazywanej przez mieszkańców jako szczególnie niebezpieczne miejsce, oraz ustawieniem na terenie osiedla tablic informacyjnych. W pracach wspiera mieszkańców stowarzyszenie Bona Fides. Katowiczan z Kokocińca zachęcamy do włączania się do akcji – informacje o otwartych spotkaniach grupa zamieszcza na swoim profilu na portalu Facebook: facebook.com/inicjatywamieszkancowosiedlakokociniec.

niegolewscy-dzien-wiosnyFundacja „Czyń Coś Powinien, Będzie Co Może” im. Stanisława i Wandy Niegolewskich (Psarskie, Wielkopolska) działa w niewielkiej wsi, oddalonej o 10 km od najbliższego miasta. Działacze Fundacji dostrzegli, że ten dystans oraz brak łączącej obie miejscowości komunikacji  publicznej, stanowi dla mieszkańców barierę utrudniającą im dostęp do kultury –nie mają jak dojechać do znajdującego się w mieście gminnego centrum kultury, a spacer poboczem szosy jest niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci, młodzieży i seniorów. Skoro mieszkańcy nie mają dostępu do kultury, trzeba kulturę dostarczyć do nich – tak wymyślili działacze Fundacji i zabrali się do pracy. Mają na swoim koncie pierwsze sukcesy – doprowadzili do podziału budżetu obywatelskiego miasta na tereny miejskie i wiejskie oraz do umożliwienia mieszkańcom głosowania elektronicznego, zaangażowali do współpracy grupę 30 mieszkańców w różnym wieku oraz zorganizowali szereg wydarzeń kulturalnych, od spotkań towarzyskich i edukacyjnych, przez wycieczki krajoznawcze, po wystawy rekonstrukcji przydrożnych kapliczek i badanie dziejów wsi. Już od roku prowadzą także w starej szkole zajęcia dla dzieci, jednak budynek wymaga porządnego remontu. Zadaniem Fundacji na najbliższe miesiące będzie przekonanie władz, że mieszkańcom należy się realny dostęp do kultury i że warto sfinansować naprawę budynku szkoły, co pozwoli utworzyć w niej wiejską świetlicę. W budowaniu relacji z władzami i w pracach nad tworzeniem świetlicy pomoże mieszkańcom Psarkich Fundacja Aktywności Lokalnej, tegoroczny partner akcji Masz Głos.

spotkanie-prawnikonFundacja Centrum Poradnictwa Prawnego Prawnikon (Rzeszów, podkarpackie) zajmuje się między innymi bezpłatnym poradnictwem prawnym, działalnością na rzecz osób wykluczonych społecznie i na rzecz kobiet doświadczających przemocy oraz wspieraniem i sieciowaniem podkarpackich organizacji pozarządowych. Do akcji Masz Głos Fundacja dołączyła w 2016 roku stawiając sobie za cel wzmocnienie lokalnego środowiska organizacji pozarządowych, w czym z ramienia akcji Masz Głos pomoże im stowarzyszenie Homo Faber. Choć od początku akcji minęły dopiero dwa miesiące, Fundacja ma za sobą już dwa spotkania sieciujące dla podkarpackich NGO, podczas których organizacje mogły się poznać, porozmawiać o swoich narzędziach działania oraz zyskać nowe kontakty i inspiracje. Gościem honorowym spotkania był Piotr Choroś – główny specjalista ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi miasta Lublina, a także wieloletni aktywista pozarządowy, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Uczestnicy drugiego spotkania wzięli udział w warsztacie dotyczącym współpracy między organizacjami. Już w czwartek 15.12 odbędzie się kolejne, świąteczne spotkanie. Podkarpackie organizacje pozarządowe gorąco zachęcamy do sieciowania!