Pomiń menu

Zlot Masz Głos to energia, inspiracje, przyjaźnie

Zlot Masz Głos to energia, inspiracje, przyjaźnie

147 uczestników i 38 warsztatów, paneli dyskusyjnych, zajęć praktycznych w trzy dni! To liczby Zlotu Masz Głos, który odbywał się 19-21 maja w Zegrzu pod Warszawą. Chcieliśmy wzmocnić kompetencje i więzi potrzebne do działań lokalnych. I wygląda, że się udało!

Ogólnopolski Zlot to wydarzenie na stałe wpisane do programu akcji Masz Głos. Odbywa się co roku, w początkowej części każdej edycji, stacjonarnie – wyjątkiem był najostrzejszy czas pandemii, gdy Zlot miał formułę zdalną, ale nawet wtedy nie zrezygnowaliśmy z niego. W jednym miejscu – od dwóch lat jest to Zegrze pod Warszawą – spotykają się na kilka dni uczestnicy, koordynatorzy, zaproszeni eksperci i eksperci-praktycy, ale pomysł na harmonogram jest za każdym razem nieco inny.

Dużo warsztatów

W tym roku, oprócz zajęć tradycyjnie prowadzonych przez koordynatorów i naszego eksperta Dariusza Kraszewskiego, zaprosiliśmy do współdziałania uczestników. I tak w sobotę odbyły się panele dyskusyjne z laureatami i finalistami nagród Super Samorząd i Super Głos, którzy w rozmowie moderowanej opowiedzieli o swoich kluczach do sukcesu. Zawsze najbardziej przekonujące są konkretne historie i sprawdzone rozwiązania. Gośćmi Zlotu byli m.in.: stowarzyszenie Pszczyna – Miasto Zielone i radny Pszczyny, Młodzieżowa Rada Gminy Jabłonna, Fabryka Inicjatyw Obywatelskich „Łączy nas Iława” i zastępczyni burmistrza Iławy, Stowarzyszenie Szmaragdowy Paw, Sejmik Młodzieżowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Po południu niektórzy uczestnicy Zlotu zaprezentowali swoje pasje w kącikach pasji – zaskoczyli oryginalnością zainteresowań, np. Katarzyna Cichowicz uczyła robienia lampionów z makramy, a Magdalena Januszczyk-Łabacka (Manufaktura Leo) pielęgnacji wyrobów skórzanych. Z Alicją Mazur można było poćwiczyć samoobronę w ramach sztuki walk Aikido, z Marią Kłosiewicz zrobić kwiaty z bibuły, a z Teresą Cimałą poszukać dobrego pleneru do fotografowania.

Praktycznie

W niedzielę zaprosiliśmy uczestników na zajęcia praktyczne z ekspertami-praktykami Masz Głos. To ludzie, którzy działają od lat i świetnie wiedzą, jakie kompetencje przydatne są na co dzień. Robert Niedźwiecki uczył poruszania się po social mediach, Krystyna Adamenko używania narzędzi cyfrowych w pracy, Adrian Skoczylas pisania wniosków i projektów, Zbigniew Mieszkowicz jak chronić drzewa, Krzysztof Jasiński, jak zapewnić dostępność naszych działań wszystkim zainteresowanym. Teresa Cimała podzieliła się doświadczeniem organizowania wolontariatu, Janina Piwowarczyk żywej biblioteki, Magdalena Garczarczyk tworzeniem ogrodów społecznych i społecznościowych, a Karol Suchocki wiedzą, jak zorganizować wydarzenie lokalne takie jak np. Dzień Szkocki w Jadowie.

To najbardziej cenne

Najtrudniej opisać najważniejszą rzecz, która się zadziała: zadzierzgnięcie więzi między uczestnikami. Wielu z nich spotkało się po raz pierwszy, większość nawet nie znała wcześniej. Przyjechali z całej Polski. Najlepiej oddać im głos i powtórzyć słowa, którymi opisują te wyjątkowe dni: emocje, radość, głos, energia, inspiracja, luz, motywacja, śmiech, ładowanie baterii, kici kici. To ostatnie słowo nabrało popularności w kręgu uczestników za sprawą wyjątkowych zdjęć Katarzyny Rainka, która zapisała Zlot dni na niemal 3000 fotografii!

Dziękujemy wszystkich uczestnikom, koordynatorom, gościom i ekspertom-praktykom za wspaniały wspólny czas!

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz harmonogram Zlotu