Pomiń menu

Scenariusz – Przestrzeń publiczna (poziom 1)

Krok 1. Zorganizujcie spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami oraz władzami

Zorganizujcie spotkanie (np. pod tytułem „Tu mieszkam – tu zmieniam”) i porozmawiajcie o jakości przestrzeni publicznej w gminie/mieście. i wspólnie zastanówcie się jak sprawić, aby przestrzeń była przyjazna mieszkańcom i mieszkankom. Podczas spotkania pokażcie dobre praktyki i inne inspirujące przykłady z akcji Masz Głos (w ich znalezieniu pomoże Wam koordynator lub koordynatorka Waszego województwa).

Przeprowadźcie wstępną diagnozę – zbierzcie potrzeby, opinie i oczekiwania mieszkańców i mieszkanek dotyczące zmian w ich najbliższej przestrzeni.

Po analizie głosów mieszkanek i mieszkańców możecie wybrać obszar, który w pierwszej kolejności chcecie zmienić na lepsze. Najlepiej taki, z którego będzie mogło korzystać wiele osób, np. zaniedbany plac, plaża, niezagospodarowany teren, zapuszczony skwer lub inny teren zielony.

Krok 2. Działania w przestrzeni

Zorganizujcie wydarzenie, np. piknik, happening, kawiarenkę na środku ulicy czy placu, wspólne czytanie książek lub gazet, wspólny obiad – coś, co pokaże, że przestrzeń publiczna jest ważna dla mieszkanek i mieszkańców, że może wyglądać inaczej, że można w niej przebywać i spędzać razem czas, że ulice są nie tylko dla kierowców. O wydarzeniu poinformujcie społeczność, lokalne media oraz władze – zainteresowanie pomoże Wam w dalszych działaniach na rzecz dostosowania przestrzeni do potrzeb mieszkanek i mieszkańców.